Final nebun, punctele au mers la Steaua! HC Buzău a rămas pe 9 în Liga Națională

Numai în pielea handbaliștilor de la HC Buzău să nu fi fost luni seară, la finalul meciului cu Steaua, programat în turneu la Baia Mare, în etapa a 19-a a Ligii Naționale! Să fii atât de aproape de victorie sau cel puțin de un rezultat de egalitate, doar cu câteva zeci de secunde înainte de final și apoi să pierzi când mai era doar o secundă de joc, nu este o experiență deloc plăcută. Nu numai finalul a fost însă palpitant, suspansul a fost prezent pe întreaga durată a ­me­ciului. Steaua a început mai bine, s-a desprins și la trei goluri, dar buzoienii și-au revenit în a doua parte a primei reprize, odată cu reușita de 9-8 a lui Liviu Mironescu. Inițiativa a trecut de partea lor, dar Steaua a egalat de fiecare dată și așa a fost și la pauză, 14-14. Și mai dramatică a fost partea secundă. Iarăși Steaua a pornit mai bine și s-a dus cel mai mult la 18-15, după cinci minute de la reluare. Renaud-David și Mironescu, cu trei reușite la rând, au egalat la 19. Buzăul a mai salvat un moment delicat. În minutul 50, Steaua avea avantaj de două goluri, 23-21, dar trei reușite consecutive ale ,,lupilor”, Pelidija și două Broască, au readus echipa buzoiană în avantaj, 24-23, cu mai puțin de șapte minute înainte de final. Finalul a fost, însă, de-a dreptul nebun! HC Buzău a avut atacul în ultimul ­mi­nut, la scorul de 27-27, dar excelentul portar al Stelei, Bucătaru, a apărat aruncarea lui Renaud-David! Și, când mai erau 8 secunde, Steaua a declanșat contraatacul, iar Nemanja Grbovic a înscris golul victoriei, cu exact o secundă (59.59 a arătat crono­metrul!) înainte de final! HC Buzău a ratat, astfel, șansa de a depăși Steaua în clasament și se menține pe locul 9 înaintea următoarei confruntări, de joi, 1 aprilie, cu CSM Făgăraș, partidă programată în etapa a 20-a, în turneu la Sf. Gheorghe.

HC Buzău: Babasafari, Manole – Mironescu 5 goluri, Renaud-David (5), Broască (4), V. Milosevic (4), Dumitrana (3), Esteki (3), Nosrati (2), Bejinariu (1), Pelidija, Scarlat, Yousefinezhad. Antrenor: Pero Milosevic.