Final dramatic, cu hora bucuriei pentru Gloria!

Victorie la Baia Mare, Europa e tot mai aproape

Echipele buzoiene și-au făcut un obicei în a oferi finaluri de infarct, nerecomandate fanilor slabi de inimă. Gloria n-a ieșit joi seară din această notă, întorcând, in extremis, soarta unui meci care părea pierdut cu zece minute înainte de final.

Meciul de la Baia Mare a debutat în nota de dominare a Gloriei, Iuganu și compania având, după zece minute, avantaj de trei goluri (6-3). Până la jumătatea primului act, băimărencele au redus din diferență și, cu un public trezit subit la viață, au egalat la 9 în minutul 20. Până la pauză s-a mers cap la cap, dar Burlachenko, culmea, fostul căpitan de la Baia Mare, aducea avantajul cu care Gloria intra la cabine, 13 la 12.

Repriza secundă a început cu un iureș al fetelor de la Minaur. Popa aducea gazdele în avantaj în minutul 34. Buzăul, echipă lentă și previzibilă în atac, a pierdut treptat teren, permițând gazdelor să se distanțeze la două goluri.

Cu zece minute înainte de final, se părea că Gloria va pleca acasă fără punct, deoarece băimărencele ajunseseră la un plus 3, 22 la 19, situație aproape fără ieșire pentru Buzău. Din fericire, a venit golul de 22 la 20, pe un „fast break” finalizat de  Iuganu, urmat de un alt moment cheie, eliminarea Cristinei Popa de la gazde. Minaur atacă în inferioritate, Cazanga trage în blocaj, Fanta Keita înscrie și apropie Gloria la un singur gol de adversare.

Se joacă cu cuțitele pe masă! Egalarea vine tot de la Iuganu, principala marcatoare de la Buzău, cu cinci minute înainte de final. Cinci minute în care orice eroare contează. Iar echipa care a greșit mai mult a fost Minaur. Din fericire! Cazanga „o comite” în două rânduri, ratând de două ori la rând. Apoi o faultează pe Keita și e eliminată. Iuganu ratează de la șapte metri, dar se revanșează câteva momente mai târziu, aducând avantajul pentru trupa lui Daniel Anca.  Burlachenko înscrie de la 7 metri, într-un moment extrem de important. E 24 la 22 iar în sală se aud încurajările micuței galerii buzoiene. Până la final, Gloria joacă excelent tactic, ducând atacurile până la limita pasivului. Gazdele reduc din diferență, dar înscrie și Ilyna. Mai marchează o dată Minaur, dar e prea târziu, golul de 24-25 contează doar pentru statistici. Buzzerul final aduce trei puncte Gloriei, puncte extrem de importante, în cursa sincopată către Europa.

Grație victoriei, Buzăul e pe patru, cu 46 de puncte, 3 peste Brăila, echipă cu care vom juca în Sala „Romeo Iamandi”, pe 7 mai.