Fără Blazevic și Iuganu, Gloria pierde la Bistrița

Meci extrem de dificil pentru Gloria Buzău în duelul cu omoloaga de la Bistrița. Deși precedentele existau, victoria fetelor lui Daniel Anca fără atâtea piese de bază ținea mai degrabă de domeniul improbabilului. Buzoiencele au început însă foarte bine, controlând în multe momente meciul. Gazdele au revenit pe turnantă, au condus către finalul primei reprize cu patru goluri iar tabela primului mitan se închidea cu 16-14. A doua jumătate a aparținut tot elevelor lui Horațiu Pașca. Buzăul, cu un lot subțiat considerabil, n-a putut ține pasul. Avantajul gazdelor s-a mărit constant ajungându-se la o diferență de opt goluri, în minutul 54 (32-24). Pe final, golurile reușite de Zamfirescu și Moroianu au însemnat doar o cosmetizare a statisticilor. La final, 34 la 29, iar Buzăul rămâne pe 4, cu 49 de puncte.

Gloria nu a putut beneficia de aportul Anei Maria Iuganu în partida de la Bistrița, întrucât o clauză din contractul de transfer încheiat între cele două cluburi stipulează că extrema nu poate evolua în acest sezon împotriva echipei din Năsăud. De asemenea, nici Blazevic nu a putut evolua, din cauza unor probleme medicale survenite după meciul cu Minaur.

Meciul meciurilor pentru Buzău se va juca pe 7 mai, atunci când în Sala Sporturilor Romeo Iamandi va veni Brăila. O victorie a Gloriei ar însemna încă o prezență în cupele europene, a patra consecutivă.