Când legile nescrise ale fotbalului se adeveresc. 2-0, scor periculos și pentru Gloria

Atmosferă de Liga I la meciul dintre Gloria și Dinamo București. Stadionul n-a mai văzut atâta lume din martie 2019, atunci când Buzăul se califica în eșalonul doi, după ce bătea Oțelul cu 5 la 0. Tribuna întâi ticsită, cea de-a doua destul de populată, peluza dinspre Metalul, ocupată de fanii dinamoviști. Adrian Mihalcea, autoizolat într-o „cașcarabetă” din termopan, undeva la peluza dinspre Crâng. Chiar deasupra galeriei ce poartă numele peluzei.

Și meciul începe extrem de abrupt. În minutul 6, Gloria putea primi o lovitură de pedeapsă, după intrarea imprudentă și târzie a lui Dujmovic la Blejdea. Arbitrul acordă, în mod ciudat, out de poartă pentru oaspeți. Două minute mai târziu, Blejdea se răzbună pe portarul bosniac: lovitură liberă de la 30 de metri, atacantul Gloriei trimite direct pe poartă, Dujmovic e poziționat greșit, traiectoria îl surprinde, prinde mingea, dar intră cu ea în poartă. E 1 la 0, tribuna ia foc. Blejdea, fost la Dinamo, nu se bucură.

Două minute mai târziu, se face 2-0. Tot Blejdea execută un corner, apărarea oaspete e pe nicăieri, iar Boiciuc trage precis cu latul, după ce Greu încercase să reia cu călcâiul. Tribunele exultă, lumea se freacă la ochi. Pentru prima dată, galeria dinamovistă pierde, pentru câteva minute, duelul sonor.

Din păcate pentru Gloria, Dinamo revine aproape imediat în joc. Oaspeții înscriu tot dintr-un corner. Gorka Larrucea vine lansat, câștigă clar duelul aerian cu Ariel Lopez și reia în plasă. Nici Denis Rusu, nici Dragoș Lazăr, poziționat la bara „de pe lung”, nu au reacție. E rândul peluzei bucureștene să explodeze.

Mai e un minut până la finalul primului act și e ocazie imensă pentru Gloria. Minge lobată în adâncime, Blejdea îi face pierduți pe Moura și Giafer și-l lobează din scurt pe Dujmovic. Portarul e bătut, dar balonul refuză să intre în poartă, poposind pe plasă. E pauză și Buzăul conduce cu 2 la 1.

2-0, cel mai periculos scor din fotbal

A doua repriză începe cu Dinamo în control. Cu argumente tehnice mai solide, bucureștenii combină destul de ușor, în ciuda încercărilor de presing ale gazdelor. Gloria mizează pe contraatac, însă partitura elevilor lui Mihalcea e una săracă, rigidă. Mingi lungi, către avanposturi, în speranța unei greșeli dinamoviste, speculate de Boiciuc. Tactică deficitară. E minutul 66 și Dinamo primește penalty. Ușor acordat, deși gestul imprudent lui Ariel Lopez, de a-l trage de tricou pe bascul Gorka, validează decizia: Larrucea simte mâna, Andrei Moroiță parcă atât aștepta. Indică punctul cu var. Jucătorii buzoieni își pun mâinile-n cap. Dimpreună cu publicul. Bani transformă sigur, într-un cor de fluierături. E 2 la 2. Se confirmă, a câta oară, legea nescrisă conform căreia 2 la 0 e cel mai periculos scor din fotbal.

Până la final, ambele combatante seamănă cu doi boxeri extenuați. Se speră într-un „lucky punch” care să consfințească victoria, dar parcă teama de eșec e mai puternică. E minutul 69 și Gaitan are șansa de a duce Gloria în avantaj. Argentinianul reia pe lângă poartă cu capul din șase metri. Același Gaitan e făcut knock-out de Dujmovic un minut mai târziu. Portarul primește galben, dar nu se acordă penalty.

Pe final, Gloria stă mai bine fizic și dă ultimele șarje ofensive. Din păcate, oamenii din atac aleg mai mereu soluții neinspirate. Finalul vine inevitabil, iar rezultatul nu mulțumește pe nimeni. Ba da! Pe Oțelul lui Dorinel Munteanu și pe fanii gălățeni care probabil își freacă mâinile de bucurie, în fața televizoarelor. Gloria și Dinamo mai pierd un tempo în cursa către Liga 1.

Gloria are 38 de puncte și rămâne pe locul 5 în play-off-ul Ligii 2, Dinamo se menține pe poziția a 4-a, cu 39 de puncte. Oțelul, cu un meci mai puțin, e la cota 45.