Egalul nimănui. O nouă remiză în Crâng pentru FC Buzău

FC Buzău – Unirea Slobozia 1-1 (0-1)

FC Buzău nu a reușit să se desprindă de restul plutonului, dar ține Slobozia la cinci puncte de locurile de play-off, la jumătatea sezonului regulat. Cele două echipe au terminat nedecis, 1-1, duelul programat vineri după-amiază, în Crâng, în etapa a 11-a a Ligii a 2-a. O remiză deloc pe gustul celor doi antrenori, care își doreau neapărat o victorie. Cristi Pustai, pentru a secu­riza și mai mult poziția de play-off pe care o ocupă, în prezent, echipa sa, iar Adrian Mihalcea, pentru a se apropia la două puncte de una dintre principalele rivale. Startul meciului nu a fost, însă, nicidecum pe măsura dorin­țelor antrenorilor, jocul ambelor echipe fiind în ton cu atmosfera dezolantă din tribune, unde nu au luat loc decât câteva zeci de spectatori. Totuși, la una dintre acțiunile mai consistente de atac, stoperul Buzăului, Vîrtej, a încercat să respingă un balon, însă a șutat în piciorul lui Christ Afalna, iar de aici mingea s-a dus pe lângă Stoian, în plasă! (33). Gazdele au forțat egalarea pe finalul primei reprize, dar nici Chică-Roșă (37) și nici Ekollo (38) n-au putut modifica tabela, iar Slobozia a intrat la odihnă în avantaj. După pauză, Cristi Pustai a schimbat inspirat cu veteranul Ciprian Petre, care a reușit să-l păcălească pe centralul Vlad Baban, care a dictat penalty la un presupus contact cu fundașul Perju. În lipsa căpitanului Cristian Ciobanu, rămas la vestiare, Paul Pațurcă a transformat de la punctul cu var pentru un 1-1 care avea să rămână neschimbat până la final.

FC Buzău: R. Stoian – R. Zamfir, Vîrtej, A. Lopez, T. Oltean – Cr. Ciobanu (46 Pațurcă), Gaitan, Cârstocea (53 C. Petre), Al. Munteanu (74 A. Manea) – Ekollo (59 Wiktorski), Chică-Roșă. Antrenor: Cristi Pustai

Unirea Slobozia: Gurău – Trașcu, I. Dinu, Perju, C-tin. Toma – Coadă, Greu (69 S. Ivan) – Cruceru (82 G. Lazăr), Bolohan (63 Savu), Mustacă (69 M. Matei) – Afalna (82 Al. Stoica). Antrenor: Adrian Mihalcea

• Au marcat: Pațurcă 55 (pen) – Afalna 33
  • Arbitru: Vlad Baban (Iași)