Echipa momentului în Liga Naţională!

Gloria Buzău – Măgura Cisnădie 26-23 (14-13)

Într-un campionat din care au trecut, deja, patru etape, lucrurile încă nu s-au aşezat pe făgaşul normal, unele previziuni întârzie să-şi găsească confirmarea şi de aici poate şi senzaţia că va fi un sezon în care vechile ierarhii pot fi răstunate. Deocamdată, o singură echipă face bine ce ştie şi ştie bine ce face! După ce a dat de pământ cu campioana Rapid acum două etape, Gloria a trecut şi de Măgura Cisnădie, o altă reprezentantă a României în EHF European League, ca şi ea, într-o partidă disputată duminică seară, la Sala Sporturilor.

O rivalitate dezvoltată în ultimele două-trei sezoane, ambele având obiective „europene”, a cunoscut un nou episod şi de această dată cele două oferind o dispută de nivel ridicat, în care echilibrul a fost cuvântul de ordine în prima parte, controlată însă de adversare, mereu la conducere până în minutul 18 (9-7). Gloria a recuperat în finalul primei reprize, pe care a încheiat-o în avantaj minim, 14-13. Aceeaşi dispută pasionantă şi după pauză, Măgura a ţinut aproape, 17-17 arăta tabela după primele 10 minute. Au urmat, însă, şase minute fantastice ale Gloriei, care a înscris de cinci ori la rând, trei dintre reuşite aparţinându-i Nataliei Vasileuskaya, şi s-a desprins la 22-17! Nici acum Măgura n-a renunţat la luptă, iar cu trei minute înainte de final se afla la două goluri în spate, 22-24. Andra Moroianu a avut un final de vis şi a marcat ultimele trei goluri ale Gloriei, securizând o victorie care face din fetele lui Adrian Chiruţ liderele cu punctaj maxim ale clasamentului! Pentru a se menţine acolo sus, echipa buzoiană are de trecut un următor obstacol foarte dificil: deplasare la Zalău, în fieful lui Gheorghe Tadici, duminică, în etapa a 5-a!

GLORIA: Batinovic, Kelemen, Nenezic – Iuganu – 5 goluri, Ilyina (4), Vasileuskaya (4), Petrovic (4), Moroianu (3), Harabagiu (2), Blazevic (1), Czeczi (1), Zamfirescu (1), A. Ilie (1), Burlachenko. Antrenor: Adrian Chiruţ. CISNĂDIE: Măzăreanu, Paşca – Neagu – 6 goluri, Gjorgjijevska (6), Abed-Kader (3), Jlezi (3), Ianăşi (1), Iskit (1), Gariaeva (1), Tătar (1), Roşu (1), Tomescu. Antrenor: Alexandru Weber.