Dinamo și restul lumii! Campioana a defilat (și) la Buzău

HC Buzău – Dinamo București 24-35 (15-17)

HC Buzău n-a avut nicio șansă în meciul disputat sâmbătă seară, la Sala Sporturilor, împotriva campioanei Dinamo, în etapa a 10-a a Ligii Naționale. Cu un lot de cinci stele, din care nu au lipsit staruri precum Sorhaindo, Gur­bindo, Bannour, Humet ori Vali Ghionea, cea mai bună echipă din handbalul masculin românesc a întâmpinat, însă, o rezistență solidă în prima repriză din partea gazdelor, în poarta cărora tânărul Eugen Crăciunescu a făcut ade­vărate minuni, 13 intervenții în total pe parcursul meciului. De aici și o diferență rezonabilă, 17-15 în favoarea alb-roșilor. Din păcate, filmul s-a rupt după pauză, când echipa buzoiană nu a mai contat în joc, iar în ultimul sfert de oră chiar a depus definitiv armele, iar Dinamo s-a des­prins și la 10 ori 11 goluri diferență! S-a terminat 24-35, iar HC Buzău, care a coborât pe locul 9, mai are de trecut un hop, sâmbătă, la Baia Mare, cu Minaur, după care programul va reintra într-un oarecare normal, odată încheiată o serie imposibilă, cu Turda, Steaua și Dinamo, una după alta!

HC BUZĂU: Crăciu­­nescu, Manole – Dumitrana – 5 goluri, Barros (5), Milosevic (5), Nosrati (3), Mironescu (2), Vojvodic (2), Oprea (1), Anton (1), Gheorghe, Bejinariu, Tălmaciu, Stroe, Carpiuc. Antrenor: Pero Milosevic

DINAMO: Ghedbane, Lazăr – Dissinger – 7 goluri, Racoțea (6), Negru (6), Bannour (4), Sorhaindo (2), Khairi (2), Dedu (2), Ghionea (2), Popa (1), Gurbindo (1), Gavriloaia (1), Shebib (1), Humet, Mousavi. Antrenor: Xavier Pascual