Nimic pierdut! Verdictul se dă la Sala Sporturilor

Storhamar – Gloria Buzău 31-27 (16-15)

Gloria rămâne în cărțile calificării în grupele EHL European League după înfrângerea suferită, duminică seară, pe terenul vicecampioanei Norvegiei, Storhamar, în manșa tur a play-off-ului competiției. În primul episod al celei de-a doua experiențe europene din istorie, echipa buzoiană a cedat la o diferență de patru goluri, 27-31, diferență care păstrează intacte șansele de calificare ale fetelor lui Aurelian Roșca în perspectiva returului de la Sala Sporturilor. Deși echipa mai experimentată, în comparație cu o trupă mai tânără și fără nume importante în lot, Gloria a intrat greu în meci, iar nordicele au avut în prima repriză un avans maxim de cinci goluri, 12-7, 13-8, 15-10 și 16-11. Cu două reușite ale Ralucăi Petruș, plus alte două ale Alinei Ilie și Andreea Rotaru, buzoiencele au revenit spectaculos pe finalul primei reprize, pe care Storhamar a încheiat-o doar cu un gol avans, 16-15.

Vasileuskaya și Petrovic au marcat în debutul părții secunde, iar Gloria a trecut pentru prima dată în avantaj, 17-16. Starul gazdelor și cea mai bună jucătoare a lor, internațio­nala Emilie Hovden, a ega­lat la 17, după care norve­giencele au rămas la conducere, fără a reuși, însă, desprinderea. Cu șapte minute înainte de final, Storhamar avea un gol avans, 27-26. Bulversate și de câteva decizii ciudate ale arbitrilor elvețieni Capoccia și Jucker, dar și lipsite de inspirație în atac, buzoiencelor nu le-a mai reușit nimic, iar gazdele   s-au desprins la 31-26, cu două minute înainte de final. Nenezic a apărat apoi aruncarea Betinei Riegelhuth, iar Carmen Stoleru a marcat și a închis tabela la o diferență care lasă des­chisă calificarea în grupele competiției. Verdictul se va da duminică, de la ora 11.00, la Sala Sporturilor, în manșa retur. Tot în prima manșă din turul 3 au evoluat, sâmbătă, SCM Rm. Vâlcea – Super Amara Bera Bera 34-28 și DVSC Debrecen – Măgura Cisnădie 22-22. Minaur Baia Mare este calificată direct în grupele European League.

STORHAMAR: Liden, Gronlund – Hovden (10 goluri), Riegelhuth (7), Obaidli (6), Jakobsen (4), Hogseth (2), Amundsen (1), Johansson (1), Gabrielsen, Sandvik, Ronningen, Bruce, Enger, Fredriksson, Nestaker. Antrenor: Kenneth Gabrielsen

GLORIA: Batinovic, Nenezic – Rotaru (7 goluri), Harabagiu (5), Vasileuskaya (4), Czeczi (4), Petruș (2), Petrovic (2), Ilie (1), Zamfirescu (1), Stoleru (1), Subțirică, Si­mion, Savu, Shteriova, Munteanu. Antrenor: Aurelian Roșca