Deplasările, punctul slab al handbalistelor Gloriei

• SCM Craiova – SCM Gloria Buzău 23-18 (8-7)

Gloria nu se simte deloc bine în deplasare, iar dacă mai întâlneşte şi un adversar de calibru, problemele sunt foarte mari, iar deznodământul este, mai mereu, nefavorabil. Aşa s-a întâmplat şi duminică după-amiază, la Craiova, unde elevele lui Ovidiu Mihăilă şi Romeo Ilie au întâlnit o formaţie în revenire de formă şi motivată să învingă pentru a nu pierde şi mai mult teren în lupta pentru o cupă europeană.

Prima repriză din Bănie a fost extrem de echilibrată, cu foarte puţine goluri, în care s-au remarcat în special cele două portăriţe, Ekaterina Dzukeva şi, respectiv, Petra Blazek, cu intervenţii la limita imposibilului. Aşa se explică faptul că, după 13 minute, se înscriseseră doar 3 goluri, cu Gloria în avantaj minim pe tabelă.

Pentru buzoience au urmat apoi minute foarte bune, în care s-au distanţat la 6-3 (minutul 17). Dar Craiova a revenit rapid în joc şi până la pauză a întors rezultatul, intrând la vestiare cu un avans minim, 8-7. Gloria a început mai bine partea secundă şi a preluat la un moment dat conducerea, 14-13. Dzukeva a făcut minuni în poarta gazdelor, iar oltencele au revenit pe tabelă, 16-15. Craiova a căpătat şi mai multă încredere, Gloria a căzut inexplicabil, cu ratări şi goluri primite pe greşeli foarte mari, iar distanţa în favoarea oltencelor a crescut continuu. S-a terminat 23-18, rezultat care coboară Gloria pe locul 5.

Astăzi, în optimile Cupei, cu Ştiinţa Bucureşti

Pentru echipa buzoiană urmează partida din optimile Cupei României, programată astăzi, în Capitală, cu divizionara secundă Ştiinţa Bucureşti. În campionat, Gloria va juca din nou pe 22 februarie, la Sala Sporturilor, cu Rapid Bucureşti.

Marcatoare SCM Gloria: Ana Maria Simion – 6 goluri, Denisa Şelever – 4 goluri, Alina Ilie – 2 goluri, Andreea Rotaru – 2 goluri, Alexandra Subţirică, Carmen Stoleru, Maria Gavrilă, Oana Apetrei – câte 1 gol