Debut ratat, piedică pentru play-off

• ACS Politehnica Timișoara – Gloria Buzău 2-0 (0-0)

Gloria a pășit cu stângul în sezonul de ,,primăvară” al eșalonului second. Joi după-amiază, în primul meci oficial al anului, contând pentru etapa a 16-a a sezonului regulat, echipa buzoiană a întâlnit-o, la Timișoara, pe ACS Politehnica. Două echipe cu aceleași obiective intermediare, calificarea în play-off, acolo unde, însă, doar trupa din Banat își poate propune promovarea, cea din Crâng neavând acest drept. În ciuda mizei, sau poate tocmai de aceea, partida nu a început prea grozav. Timișoara s-a instalat la conducerea jocului și a avut cele mai însemnate ocazii ale primei reprize: Munteanu (6) – luft din 5 metri, singur în fața porții și Ivanovici (14) – lovitură de cap de la 6 metri, puțin pe lângă poartă. Și Gloria a avut o șansă importantă de gol, atunci când Hindrich a scos de sub transversală lovitura liberă executată din lateral de Pațurcă (26). Mult prea puțin pentru a modifica tabela de la ,,Dan Păltinișanu”. Jocul s-a schimbat vizibil după pauză. Presiunea Timișoarei a devenit tot mai mare și, după ce Pârvulescu a fost iertat de eliminare după un fault dur asupra lui Ivanovici (52), căpitanul alb-violeților, Ioan Mera (fotbalist, pe timpuri, la vechea Glorie!) a trimis perfect cu capul din mijlocul careului mic, Stoian rămânând țintuit pe linia porții (61): 1-0. Buzoienii, pentru care o remiză ar fi fost un rezultat foarte bun, au resimțit șocul și după numai șapte minute avea să pice și golul al doilea în poarta lui Stoian – Dorin Codrea, cu o execuție simplă, din apropiere: 2-0. Ilie Stan a simțit pericolul și a căutat să salveze situația, apelând la toate schimbările posibile: Tucaliuc, Chică-Roșă, Iul. Roșu și C. Stoica. Degeaba! Până la final, câte o ocazie mare în dreptul ambelor echipe. Mai întâi, Ghinga nu a apreciat corect traiectoria mingiei și mai mult a luftat un balon singur la 4 metri (75), apoi Stoian a respins cu greu șutul de gol al lui Ivanovici din marginea careului (77). Un rezultat care mai taie din elanul buzoienilor, care își păstrează poziția a 8-a în clasamentul intermediar, pe care însă foarte probabil și-o vor pierde după desfășurarea întregii etape.

ASU Politehnica Timi­șoara: Hindrich – Sofran, Scutaru, Mera, Sg. Popovici – Coadă (46 Codrea) – Cioinac – Al. Munteanu (90+3), Ivanovici (90 D. Radu), A. Manea (46 Casado) – Plazonja (89 Axente). Antrenor: Dan Alexa

Gloria Buzău: Stoian – Pîrvulescu, Vîrtej, Ghinga, C. Toma – Balgiu, Pațurcă (69 Tucaliuc) – Cr. Ciobanu, Andronic (80 Iul. Roșu), Nedelea (69 Chică-Roșă) – Iurcu (80 C-tin. Stoica). Antrenor: Ilie Stan

• Au marcat: Mera 61; D. Codrea 68
  • Arbitru: Mircea Ardelean (Arad)

Joia viitoare, de la ora 17.00, super-meci în Crâng, în următoarea etapă, a 17-a, a sezonului regulat: Gloria – Rapid București!