De neoprit! FC Buzău nu mai iartă nimic și este pe loc de play-off

FC Buzău funcționează la capacitate maximă! Echipa buzoiană nu mai iartă nimic și a urcat pe loc de play-off după victoria obținută sâmbătă, în Crâng, în fața celor de la Metaloglobus București, în etapa a 7-a a Ligii a 2-a.

FC Buzău a învins cu scorul de 4-1 (2-0) una dintre cele mai dificile formații din serie într-un meci în care destinația celor trei puncte era evidentă încă de la pauză. “Dubla” lui Alin Cârstocea (9; 41) a adus gazdelor un avantaj liniștitor după primele 45 de minute. În minutul 57, scorul a luat proporții, Cristian Ciobanu transformând un penalty. Oaspeții au redus din diferență în minutul 69, prin căpitanul Ovidiu Herea, dar Buzăul a refăcut avansul de trei goluri cu o reușită în ultimul minut.

După victoria de sâmbătă, FC Buzău a urcat pe locul 4 în clasamentul intermediar al seriei, cu 13 puncte.