Economic

Culturile de floarea-soarelui, invadate de ciori

Fermierii buzoieni se tem că vor pierde recolta

Agricultorii buzoieni au motive serioase să-și facă griji pentru producția de floarea-soarelui din acest an. Fermierii se confruntă cu o situație fără precedent.

Culturile de floarea-soarelui au fost invadate de sute de mii de ciori care le distrug. În fața acestei situații agricultorii sunt neputincioși, mai ales că mai au o lună până la recoltare.

Până acum fermierii nu s-au mai confruntat cu o asemenea invazie și susțin că cel mai probabil seceta din ultimii ani este posibil să fi modificat comportamentul ciorilor.

„Nu mai reacționează nici la acele celebre tunuri. Nici nu le mai bagă în seamă”, susține un fermier din Buzău. Agricultorii spun că nu au soluții eficiente. Pe suprafețe atât de mari păsările sunt imposibil de alungat, iar intervențiile sunt reglementate strict de legislația cinegetică.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole similare