Cât s-a putut, a fost echilibrat

Dinamo Bucureşti – HC Buzău 32-20 (16-10)

O nouă confruntare între super-campioana României, Dinamo Bucureşti, şi HC Buzău a avut loc sâmbătă, în Capitală, şi a respectat întocmai scenariul precedentelor dueluri. Aceeaşi dispută spectaculoasă, cu multe goluri, acelaşi joc bun al buzoienilor până la un anume moment şi, din păcate, acelaşi deznodământ, dar asta nu va putea fi schimbat prea curând.

Cea mai bună echipă din handbalul masculin românesc nu le-a lăsat, nici de această dată, nicio şansă buzoienilor, care au ţinut, însă, aproape de alb-roşii până în minutul 24, când Glendza i-a adus pe oaspeţi la două goluri în spate: 12-10. Dinamo s-a enervat şi a marcat de patru ori la rând pe finalul reprizei, 16-10 la pauză.

Partea a doua nu a mai contat pentru statistică, iar scorul final avea să explice raportul de forţe din teren: 32-20! HC Buzău este în continuare deasupra liniei de baraj, pe locul 10, dar Timişoara s-a apropiat la doar patru puncte, cu trei etape înainte de final. Următoarea partidă va avea loc la Sala Sporturilor, împotriva lui Minaur Baia Mare, pe 5 mai.

DINAMO: Ghedbane, Lazăr – Negru – 6 goluri, Nantes Campos (5), Popa (4), Racoţea (3), Pascual (3), Gavriloaia (3), Humet (3), Gurbindo (2), Bizău (1), Shebib (1), Militaru (1), Sorhaindo, Dissinger, Mousavi. Antrenor: Xavier Pascual

HC BUZĂU: Manole, Crăciunescu – Glendza – 4 goluri, Dumitrana (3), Barros (3), Anton (3), Vojvodic (2), Nosrati (1), Broască (1), Pelidija (1), Bejinariu (1), Stroe (1), Baican, Gheorghe. Antrenor: Pero Milosevic.