Capcane în Oltenia! Gloria, pas pe loc spre Europa

SCM Craiova – Gloria Buzău 25-24 (13-12)

Gloria și-a complicat exis­tența, iar participarea, pentru al treilea an la rând, în cupele europene, este pusă în pericol. Echipa buzoiană a pierdut miercuri seara la limită, scor 23-24 (12-13), partida susținută la Craiova, în etapa a 18-a a Ligii Națio­nale, și a coborât pe locul 4 în clasament, 5 în ierarhia reală în condițiile în care SCM Rm. Vâlcea are un meci mai puțin, restanța cu CSM Deva, pe care o va câștiga garantat.

Fără Alina Ilie, Natalia Vasileuskaia și Mădălina Zamfirescu, an­trenorul Adrian Chiruț a fost nevoit să improvizeze, așa cum s-a întâmplat și la precedentul joc, cu Deva, de la Sala Sporturilor. De data aceasta, a fost vorba de un alt adversar, iar Craiova a și știut, dar a și putut profita de absențele din lotul buzoian. Prima repriză a fost una de mare luptă, în care niciuna dintre cele două formații nu a reușit să se desprindă pe tabelă în niciun moment. Craiova a condus o bună parte din timp, dar la un singur gol diferență, în timp ce buzoiencele fina­lizau atacurile rapid și restabileau egalitatea. Chiar și când Gloria prelua conducerea, oltencele reveneau pe tabelă și nu-și lăsau adversarele să se desprindă.

S-a mers cap la cap până spre finalul reprizei, dar la vestiare s-a intrat cu un avantaj de un singur gol în favoarea Cra­iovei, scor 13-12. Craiova a început să se desprindă în partea secundă, chiar și la cinci goluri, grație, în primul rând, aruncărilor Cristinei Zamfir-Burcea și paradelor din poartă ale Ekaterinei Dzhukeva. În ciuda unui final nebun, în care a marcat de patru ori la rând, trei dintre reușite purtând semnătura Biancăi Harabagiu, cea mai bună buzoiancă miercuri, Gloria nu a putut salva nici măcar un punct, 25-24 scor final.

Urmează Corona în Cupă, apoi super-meciul cu CSM

Duminică, 27 martie, în următoarea etapă, misiunea buzoiencelor pare de-a dreptul imposibilă, în Sala Polivalentă din Capitală, împotriva celor de la CSM București. Până atunci, însă, Gloria va lupta pentru calificarea în sferturile Cupei, miercuri, 23 martie, la Brașov, împotriva Coronei, ocupanta locului secund în Seria A a Diviziei A.

CRAIOVA: Dzhukeva, Curmenț – Burcea – 10 goluri, Cace (4), Șelaru (3), Loken (3), Colac (2), Bak (2), Jipa (1), Andrei, Cîrs­tea, Tudorică. Antrenor: Bogdan Burcea

GLORIA: Nenezic – 1 gol, Batinovic, Mîrcă-Olariu – Harabagiu (9), Simion (5), Czeczi (3), Moroianu (2), Subțirică (1), Stoleru (1), Shteriova (1), Petrovic (1), Munteanu, Condurache. Antrenor: Adrian Chiruț