Calificare la pas în sferturile Cupei pentru handbalişti

CSM Sighişoara – HC Buzău 24-39 (13-19)

Nicio emoţie n-a avut HC Buzău în a-şi asigura calificarea în sfertuile de finală ale Cupei României. Într-o partidă disputată în optimi, pe terenul divizionarei secunde CSM Sighişoara, handbaliştii buzoieni s-au impus la o dife­renţă categorică, 39-24 şi au ajuns, astfel, la numai un singur meci de Final Fourul Cupei.

Fără să-şi asume riscuri inutile, echipa buzoiană a început în forţă partida de la Sighişoara şi avea deja un avantaj consistent, 9-2, încă din minutul 9. N-a mai existat niciun fel de echilibru, avansul oaspeţilor a crescut continuu, iar calificarea a venit logic.

După ultimele două partide din optimi disputate ieri, vom avea tabloul complet la sferturilor, care va fi stabilit astăzi, la tragerea la sorţi găzduită de Federaţie.

Marcatori HC Buzău: Liviu Mironescu – 11 goluri, Zamfir Dumitrana – 9 goluri, Andrei Bejinariu – 5 goluri, Alex Tălmaciu – 4 goluri, Fabacary Dieme – 4 goluri, George Alexandru – 2, Alin Şania, Florian Chircă, George Roşca şi Andrei Grasu – câte 1 gol