Calificare cu sufletul la gură

Şoimii Lipova – Gloria Buzău 2-2; 2-4 d.p.

A fost o mică sărbătoare marţi după-amiază, la Lipova, unde 1.200 de oameni au umplut stadionul inaugurat în orăşelul arădean în urmă cu două săptămâni pentru a asista la evenimentul sportiv nr. 1 al anului, venirea Gloriei Buzău pentru un duel cu Şoimii, având drept miză calificarea în grupele Cupei României.

Arădenii, locul 4 în Seria a 8-a a Ligii a 3-a, nu s-au lăsat intimidaţi de cartea de vizită a oaspeţilor şi au oferit o replică puternică trupei din Crâng, pentru care antrenorul Cristi Pustai a apelat şi la jucători folosiţi mai puţin în prima parte a sezonului. În faţa unei echipe motivate, cu jucători foarte interesanţi şi bine aşezaţi în teren de antrenorul Adrian Abrudean, Gloria a avut momente în care a trăit periculos şi nevoie de prelungiri pentru a se califica în grupele Cupei României. Experienţa superioară a buzoienilor, dar şi o cădere fizică evidentă a gazdelor au înclinat balanţa în finalul a 120 de minute intense, jucate pe alocuri cu garda jos.

Gloria a deschis scorul prin Alexandru Boiciuc (15), dar până la pauză gazdele au restabilit egalitatea după reuşita lui Bulza (40). Emoţii mari în ultima parte din timpul regulamentar, arădenii trecând în avantaj după execuţia incredibilă a lui Susan, lovitură liberă de la 35 de metri, la care titularul din poarta din acest meci, Albert Popa, n-a avut replică (72). N-au fost însă decât patru minute de panică, Mihai Neicuţescu finalizând simplu centrarea din lovitură liberă a lui Gaitan: 2-2 la finalul timpului regulamentar. Gloria a început în atac prelungirile şi după două ratări imense ale lui Vali Alexandru şi Gaitan, Ariel Lopez a reaşezat lucrurile în ordinea firească, 3-2 (104), iar reuşita lui Rareş Uţiu (119) a pus capăt definitiv emoţiilor: 2-4 şi calificare în grupele Cupei României!

Pustai: „Nu ştiu dacă să mă bucur sau nu”

Sentimente contradictorii pentru antrenorul Gloriei după meciul de la Lipova, din play-off-ul Cupei României. Un meci tranşat după prelungiri era ultimul lucru pe care şi l-ar fi dorit Cristi Pustai, după o deplasare dus-întors lungă şi obositoare cu trenul. „Eu am vizionat adversarul şi le-am spus şi jucătorilor că Lipova este o echipă bună. Îmi place tot ce am văzut azi (n.r., marţi) aici, condiţiile, stadionul, publicul, nu am decât să-i felicit pe oamenii de aici pentru ceea ce fac pentru fotbal. Noi, într-adevăr, puteam să rezolvăm meciul în prima repriză. Am avut, la 1-0, trei-patru situaţii clare până a venit acea greşeală din minutul 38, am intrat cu 1-1 la pauză şi au început să spere gazdele. Golul doi al lor a fost frumos, dar cred că era parabil. O să ne uităm şi să vedem, pentru că distanţa a fost destul de mare, trebuie să văd reluările. Nu ne aşteptam să ajungem în prelungiri, ne-a dat peste cap, căci eram şi aşa obosiţi. Am venit la cuşetă, am sperat altceva, nu a fost chiar ceea ce trebuie, mergem repede înapoi, vom ajunge mâine dimineaţă (n.r. miercuri), e oboseală. În plus, sunt 30 de minute în plus pe un teren ce arată bine de dinafară, dar pe dinăuntru e un pic cam greu, pentru că a plouat destul de mult. Până la urmă rămâne o calificare, nici nu ştiu dacă să mă bucur sau nu la ce sistem este. Încă nu m-am lămurit, încă nu mi-a zis nimeni cum se fac urnele. Ştiu doar că mai avem trei jocuri de jucat, când vor fi ele, intermediare şi până în decembrie, când terenurile vor fi din ce în ce mai grele. Pe de o parte, mă bucur că pot juca şi alţi jucători care au minute mai puţine, dar, pe de altă parte, nu înţeleg urnele”, a declarat Mister.

De partea cealaltă, lipovanii au rămas cu regretul că puteau obţine mai mult de la această partidă, dar şi cu satisfacţia de a fi jucat de la egal la egal cu o echipă de eşalon superior, care, pe deasupra, are ca obiectiv promovarea în Liga 1. „Îi felicit pe băieţi, pentru că au luptat până la ultima picătură de energie. Au depus un efort considerabil, am marcat două goluri şi am fost aproape să ajungem chiar la penalty-uri. Trebuie să recunoaştem că am întâlnit un adversar foarte bun, un adversar cu pretenţii în acest an, ce ne-a întins la modul cel mai serios. Pe de altă parte, am avut, totuşi, două situaţii foarte, foarte mari în momente importante. Filimon şi Modan au fost doar cu portarul în faţă, dar, din păcate, nu am putut scoate maximum din aceste faze. Cred că dacă reuşeam să marcăm acolo, puteam chiar să terminăm jocul, ca să zic aşa. Asta este până la urmă, ei s-au calificat, noi rămânem cu un joc în care am pus probleme şi ne-am ridicat la nivelul lor. Asta este cel mai important, cred că toţi băieţii au avut numai şi numai de câştigat, iar publicul spectator a avut şi el parte de un spectacol  frumos. Au văzut goluri multe şi le mulţumim pentru modul în care ne-au aplaudat la final”, a spus antrenorul Şoimilor Lipova, Adrian Abrudean.

• LIPOVA: Buta – Criştiu, D. Pop, Abel Popa, Pamfile – A. Gavrilă (57 Clej), Susan, Salhi (101 P. Sabău), Bulza (87 Mare) – Bădăuţă (79 Modan), Filimon (106 Românu). Antrenor: Adrian Abrudean
  • GLORIA: Albert Popa – Oteliţă, Vîrtej, A. Lopez, Uţiu – Gaitan, Dr. Lazăr (46 Sălceanu) – Neicuţescu (106 A. Manea), Honciu (111 Cârstocea), Al. Munteanu (65 Matiş; 111 Wiktorski) – Boiciuc (73 Val. Alexandru). Antrenor: Cristian Pustai
  • Au marcat: Bulza 40, Susan 72 – Boiciuc 15, Neicuţescu 76, A. Lopez 104, Uţiu 119.
  • Cartonaş roşu: Abel Popa (116).
  • Arbitru: Norbert Kemenes (Baia Mare).