Buzăul la putere! A opta victorie la rând, la Miercurea Ciuc

Cristi Pustai a dus echipa pe loc de play-off în campionat şi în optimile Cupei României

FC Buzău şi-a continuat perioada de graţie şi la Miercurea Ciuc unde, sâmbătă, în etapa a 8-a a Ligii a 2-a, a întâlnit-o pe Csikszereda. După calificarea dramatică şi spectaculoasă în optimile Cupei României, de miercuri, echipa buzoiană a revenit cu o nouă victorie în campionat, a cincea la rând, trecând cu bine peste una dintre cele mai dificile deplasări ale sezonului. 3-2 (1-1) a fost, în final, pentru elevii lui Cristi Pustai, care se menţin în continuare pe loc de play-off. Ca şi miercurea trecută, în Crâng, cu Academica Clinceni, în 16-imile Cupei, şi partida de la Miercurea Ciuc a fost plină de suspans şi răsturnări de scor. Buzăul a deschis scorul încă din secunda 43, prin Chică-Roşă. Ciucanii au egalat în prelungirile primei reprize, prin Lorant Kovacs, jucător care avea să recidiveze la nouă minute de la reluare, adu­când-o pe Csikszereda în avantaj, 2-1. În minutul 67 a venit rândul buzoienilor să egaleze, după penalty-ul transformat de Paul Paţurcă. Unul dintre eroii meciului din Cupă, cu Clinceniul, uruguayanul Ariel Lopez, a fost decisiv şi la Miercurea Ciuc, semnând, cu o execuţie spectaculoasă, golul victoriei buzoiene, cu patru minute înainte de final! Seria perfectă poate continua pentru FC Buzău şi runda urmă­toare când o va întâlni în Crâng, sâmbătă, de la ora 11.00, pe Viitorul Tg. Jiu.

Pustai, darnic cu laudele

FC Buzău este cea mai în formă echipă din eşalonul secund, cu opt victorii conse­cutive, cinci în campionat şi trei în Cupa României, un parcurs impresionant, la care n-a rămas impasibil nici exigentul Cristi Pustai. ,,Este o perioadă chiar foarte bună, nu are sens să ne ascundem de cuvinte, doar că mai avem un meci şi abia apoi urmează o pauză. Până sâmbătă avem timp să ne şi bucurăm, pentru că am avut un meci foarte greu, cu o echipă bună, foarte bună. Le spuneam jucătorilor că ne vom disputa poziţiile fruntaşe cu Csiks­zereda, la finalul sezonului regulat. Am trecut şi noi, şi ei pe lângă a închide jocul mai repede. Am deschis scorul foarte repede, după care am mai avut două situaţii, dintre care una foarte mare, a lui Ekollo, cu poarta goală, putea să tragă din prima, dar a fost blocat. Puteam să închidem jocul în prima repriză. Din păcate pentru noi, ultimele secunde ale primei reprize au fost gestionate mai greu. A urmat o repriză a doua infernală, cu gazdele începând mai bine şi marcând. Au avut şansa să închidă jocul, dar au ratat o ocazie destul de mare. După care, am reuşit să egalăm şi jocul a fost pe contre, fiecare a vrut să câştige şi mă bucur că până la urmă am câştigat noi. A fost un risc asumat cu Cupa României, pentru că am întâlnit o echipă a Clinceniului în schimbare şi a jucat foarte bine la Buzău, a avut atitudine bună, ne-a şi condus. A fost un meci foarte greu, dar foarte frumos. Ne-a solicitat foarte tare pentru că a durat 120 de minute. Până la urmă, când totul se termină cu bine, ne bucurăm. E depăşit algoritmul meu, dar e bine că am depăşit pe plus. Aşteptăm şi eforturile conducerii, pentru că noi am făcut eforturi. Nu e uşor să iei un club de la zero, zero jucători când am venit noi, pentru că aceia care erau aici erau fără contracte. A fost o perioadă foarte grea. Nu mai contează, e important ce e acum, ne bucurăm. Ţin să felicit şi gazdele de la Ciuc, pentru că au dat dovadă de seriozitate. Sunt condiţii extraordinare şi, în plus, sunt nişte oameni care nu se pripesc, au răbdare. Dacă astăzi (n.r. sâmbătă) ar fi câştigat, precis mai legau două-trei victorii şi erau sus. Totul se face cu calm, cu linişte şi cu stabilitate financiară, să nu ne ascundem”, a declarat antrenorul Buzăului după victoria de la Miercurea Ciuc, la Metropola TV, citat de liga2.ro.

CSIKSZEREDA – FC BUZĂU 2-3 (1-1)

Csikszereda: Gyenge – R. Takacs, Kelemen, Csuros, Bor – Bara (89 Rotar), L. Kovacs (77 Schieb), Jebari, Gal-Andrezly (89 P. Ivanovici) – Bărăbaş (77 Gergely), Jelena (82 A. Meszaros). Antrenor: Valentin Suciu.

FC Buzău: Stoian – Zamfir, Vîrtej, Lopez, Oltean – Gaitan, Cârstocea, Al. Mun­teanu (79 C. Toma), Ekollo (60 Paţurcă), Ciobanu – Chică-Roşă. Antrenor: Cristi Pustai

– Au marcat: L. Kovacs 45+1, 57 – Chică-Roşă 1, Paţurcă 67 (pen), A. Lopez (86)

– Arbitru: Robert Avram (Piteşti)