Arbitraj horror după pauză! HC BUZĂU – MINAUR BAIA MARE 23-25 (11-8)

Eşec pentru HC Buzău în al doilea meci disputat miercuri, în cadrul etapei a 2-a a Ligii Naţionale, în turneul de sală de la Sf. Gheorghe. După debutul cu dreptul de marţi, în faţa Dunării Călăraşi, băieţii lui Pero Milosevic au întâlnit-o azi pe Minaur Baia Mare, cel mai tare adversar din cele trei din turneu. Startul a fost fulminant, Renaud-David, Mironescu, Dumitrana, Nosrati şi Esteki asigurând buzoienilor un avantaj constant de 4-5 goluri, cu un maxim de 6 în minutul 27 (10-4). Băimărenii au revenit în forţă până la pauză şi au reuşit să se apropie la 3 goluri, 11-8. După pauză, Buzăul începe să trăiască aceeaşi senzaţie de deja-vu din ultimele meciuri dinaintea întreruperii campionatului. Cuplul de arbitri Constantin – Gal formează un baraj de netrecut în faţa buzoienilor, iar deciziile lor (faulturi, paşi, aruncări de la 7 metri neacordate etc) îi împing de la spate pe băimăreni, care au trecut în avantaj din minutul 39 (14-13), pe care nu l-au mai lăsat până la final. Stopaţi în continuare de arbitri, cursa de revenire a buzoienilor nu a avut un final fericit, doar două egalări intermediare, la 21 şi la 22, apoi finalul cu Minaur gestionând bine ultimele secvenţe, pentru o victorie cu 25-23. HC Buzău este hotărâtă să întocmească un raport suplimentar pe marginea prestaţiei arbitrajului. Mâine, de la ora 15.40, în ultimul meci al turneului, HC Buzău o va întâlni pe Politehnica Timişoara.

-marcatori HC Buzău: Zamfir Dumitrana (7), Leo Renaud David (5), Liviu Mironescu (5), Allahkaram Esteki (2), Shahoo Nosrati, Mohsen Babasafari, Călin Hossu, Vuk Milosevic