Antrenorul Gloriei, după eșecul dur de la Baia Mare: ,,Diferență mincinoasă!”

• Fetele, afectate de un drum de 12 ore cu autocarul

Nimic de făcut pentru Gloria într-una dintre cele mai dificile confruntări din campionat, consumată mierc­uri seară, în etapa a 13-a a Ligii Naționale, împotriva celor de la Minaur Baia Mare. În plus, nici norocul nu a fost de partea handbalistelor buzoiene, care au întâlnit formația maramureșeană chiar în turneul pe care Federația a decis să-l organizeze, de data aceasta, tocmai la… Baia Mare! Deși pornea cu șansa a doua împotriva unei echipe mai valoroase și care beneficia și de avantajul terenului propriu, Gloria a arătat nesperat de bine în prima repriză. Minaur a intrat la pauză cu un avantaj minim, 13-12, după 30 de minute echilibrate. Fetele lui Ovidiu Mihăilă au continuat și după pauză, cam zece minute, cu un nivel ridicat, iar gazdelor le-a fost imposibil să se des­prindă decisiv. Din păcate, după reușita de 17-16 a Jovanei Kovacevic (min. 40), Gloria a început să-și piardă busola. Poate că oboseala, efect al unui drum lung și obositor, a făcut ca în jocul Buzăului să se înmulțească breșele din apărare, iar pe faza ofensivă să apară numeroase rateuri. Treptat-treptat, Minaur a pus stăpânire pe partidă, sârboai­ca Kovacevic conducând atacurile care au prăbușit într-un final echipa buzoiană. S-a terminat 28-21, rezultat cu care Gloria rezistă în continuare pe locul 4, în timp ce Minaur a mai câștigat un răgaz de cel puțin o etapă pentru a se menține pe poziția secundă. ,,Am avut o primă repriză bună, am stat în joc, iar repriza a doua am început-o ceva mai prost, cu niște greșeli de tehnică indivi­duală, ceea ce le-a permis adversarelor să dea 2-3 goluri ușoare. Am revenit apoi, însă pe final s-a văzut și simțit eterna poveste a deplasărilor la Baia Mare și anume cele 12 ore de stat în autocar, astfel că, din punct de vedere fizic, n-am mai reușit să ținem ritmul cu echipa din Baia Mare. Cred că asta e cauza înfrângerii, când cazi fizic nici nu mai poți să gândești, am avut foarte multe ratări, dar trebuie să mergem mai departe. Îmi felicit fetele, chiar dacă a fost o înfrângere, diferența e una mincinoasă, va trebui să învățăm și să recuperăm punctele pierdute în următorul joc”, a declarat la finalul meciului antrenorul Gloriei, Ovidiu Mihăilă. ,,Am întâlnit un adversar foarte agresiv, care a jucat și își dorește în continuare să joace în cupele europene și are jucătoare care pot să facă acest lucru. Mă bucur că am stat în joc, în repriza a doua am făcut multe schimbări, am încercat să aduc prospețime, iar astăzi trebuie să recunoaștem că ne-am apărat mult mai agresiv și n-am mai greșit astfel încât să dăm multe mingi adversarei”, a spus și Costică Buceschi, antre­norul lui Minaur. Marți, 30 martie, în turneu la Sf. Gheorghe, în următoarea etapă, a 14-a, fetele lui Ovidiu Mihăilă vor întâlni cealaltă Glorie din Liga Națională, cea din Bistrița. Partida va fi găzduită de ,,Sepsi Arena”, va începe la ora 16.00 și va fi transmisă în direct la TVR 2.

Gloria Buzău: Iordache, Pușcaș – Rotaru – (5 goluri), Iuganu (5), A. Ilie (4), Petruș (2), Petrovic (2), Janjusevic (2), Subțirică (1), Simion, Munteanu, Stoleru, Livrinikj, Mărgi­nean. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.