Andrei Prepeliță acuză lipsa de curaj a elevilor săi

„Eram sigur că nu putem să menținem rezultatul”

Fără victorie în primele două runde, Gloria a adunat, totuși, două puncte din două deplasări dificile, cuvânt pronunțat atât de des atunci când vine vorba de meciurile de play-off. Fotbalul practicat a fost unul neconvingător, mai ales în partida de vineri, de la Mioveni, meci în care buzoienii au făcut parcă prea repede pasul în spate.

Tocmai acest aspect a fost acuzat și de Andrei Prepeliță, antrenorul aruncând o parte din vină „în cârca” elevilor săi: „Eram sigur că nu putem să menținem rezultatul o repriză întreagă printr-un joc așa cum au fost cele 30 de minute, defensiv. Nu. Trebuia să punem presiune, să avem inițiativa, să ținem mingea la noi. Ne-am precipitat. Au fost multe mingi greșite aiurea. Ceea ce în prima repriză nu s-a întâmplat și am avut controlul jocului, nu am avut probleme”, a spus, la microfonul DigiSport, Andrei Prepeliță. De altfel, după partida de la Mioveni, antrenorul trupei buzoiene a recunoscut că rezultatul de egalitate este echitabil.

Retragerea prematură în propria jumătate de teren este cu atât mai regretabilă cu cât Gloria a demonstrat un potențial ofensiv respectabil. După ce a fost egalată, echipa buzoiană a ieșit din nou la joc și a avut două ocazii bune de a înscrie.

Gloria Buzău are cinci victorii, trei remize și două eșecuri în meciurile desfășurate în deplasare în acest sezon, având un golaveraj cu 16 goluri înscrise și 11 primite.

Parcursul din acest început de play-off este aproape identic cu cel din sezonul trecut. Gloria remiza în primele două meciuri, tot în două deplasări, cu Dinamo și Poli Iași, echipe care reușeau promovarea în Superligă. Tot în sezonul trecut de play-off, Gloria remiza și în runda a treia (0-0 acasă cu Unirea Dej), apoi pierdea la Galați (0-1 cu SC Oțelul), astfel că prima victorie venea chiar în ultima etapă a turului, 1-0 acasă, cu Steaua. În acel retur s-au mai obținut o victorie, două egaluri și două înfrângeri, iar trupa antrenată atunci de Adrian Mihalcea termina pe locul 5 și mergea la barajul de promovare cu UTA.