Alte trei puncte pe muchie de cuțit! Golul victoriei, la ultimul atac

• Gloria Buzău – Rapid București 25-24 (12-10)

Pentru suporterii cu ­inima mai slabă, meciurile Gloriei au devenit adevă­rate pericole! După thriller-ul de săptămâna trecută, de la Sf. Gheorghe, cu HC Zalău, handbalistele buzoience nu și-au scutit fanii de emoții puternice nici în partida disputată aseară, în Sala Polivalentă din Capitală, în etapa a 11-a a Ligii Naționale, împotriva Rapidului București, formație ce se anunță un viitor pol de interes în eșalonul de elită al fetelor.

Cu Eliza Buceschi marcând la foc automat, Rapidul a început mai bine partida și s-a distanțat ra­pid la trei goluri, ultima dată la 8-5 (minutul 17), dar Gloria a recuperat senzațional și a trecut în avantaj, 10-8, în ­mi­nutul 27, după o perioadă de 12 minute de “secetă” a rapidistelor! Adică un scenariu ce s-a repetat aproape la indigo cu cel din precedentul meci, cu Zalăul lui Tadici! O situație cu care stafful giuleștean s-a împăcat destul de greu, dovadă și reacțiile vehemente la câteva decizii ale arbitrilor clujeni Barbu și Badiu. La pauză, Gloria avea două goluri avans, 12-10. Tot Rapidul a început mai bine și repriza a doua și a egalat la 13 după reușita angolezei Kassoma. Suspansul s-a menținut în continuare, cu goluri de ambele părți, iar la intrarea în ultimul minut scorul era egal, 24-24. Alina Iordache a avut o intervenție de zile mari în fața Elizei Buceschi, pentru ca, la ultimul atac, macedoneanca Livrinikj să înscrie golul echivalent cu trei puncte realmente de aur! Liga Națională feminină va reveni cu etapa a 12-a pe 9-10 martie, într-un turneu la Rm. Vâlcea, unde Gloria o va întâlni pe CSM Slatina.

Gloria Buzău: Iordache, Pușcaș, Polocoșer – Janjusevic – 8 goluri, Iuganu (5), Simion (4), Petrovic (3), Rotaru (2), Livrinikj (2), Subțirică (1), Munteanu, Petruș, Klikovac, Stoleru, Moldovan. Antrenor: Ovi­diu Mihăilă.