Al treilea exit

Costa del Sol Malaga  - Gloria Buzău 30-24 (17-10)

Europa le-a refuzat din nou viza handbalistelor Gloriei, pentru al treilea an la rând! O nouă aventură europeană s-a încheiat prematur, după numai o singură manşă tur-retur. Sâmbătă seară, în returul de la Malaga cu Costa del Sol, din turul 2 preliminar al EHF European League, unde avea de apărat un avantaj fragil, de doar un gol (32-31), în urma victoriei din urmă cu o săptămână, din tur, de la Sala Sporturilor, echipa buzoiană a fost, practic, o altă formaţie decât cea care domină competiţia internă.

Depăşite clar la toate capitolele şi cu o apărare, uneori, horror, buzoiencele, conduse din minutul 4, au oferit o primă repriză jalnică, Malaga intrând la vestiare cu un avans de şapte goluri, 17-10! Fetele lui Adrian Chiruţ au mai echilibrat jocul după pauză, când au încercat să se apropie de adversare, dar vicecampioana şi câştigătoarea Cupei Spaniei nu le-a oferit nicio şansă. Final: 30-24 şi o nouă ieşire în Europa poate sezonul viitor, cu mai mult succes.

• MALAGA: Castellanos, Fernandez – S. Lopez  – 7 goluri, Cuadrado (7), Arderius (6), Bravo (4), Camigli (2), Pessoa (2), Gutierrez (1), Rojas (1), Sanchez, Perez, E. Lopez, Azcune. Antrenor: Jesus Gallardo Romero
  • GLORIA: Kelemen, Nenezic, Batinovic – Vasileuskaya – 6 goluri, Petrovic (4), Blazevic (3), Zamfirescu (3), Moroianu (3), Iuganu (2), Ilyina (1), Prkacin (1), Ilie (1), Burlachenko, Harabagiu, Czeczi. Antrenor: Adrian Chiruţ
  • Evoluţia scorului: 3-2 (min. 5), 5-4 (min. 11), 9-6 (min. 18), 15-9 (min. 25), 17-10 (pauză), 21-15 (min. 37), 23-18 (min. 46), 24-20 (min. 50), 28-22 (min. 56), 30-24 (final)
  • Aruncări de la 7 metri (transformate): 8 (6) – 5 (4)
  • Minute de eliminare: 18 – 12.

Toată atenţia urmează să se concentreze acum pe campionat. În Liga Naţională, până la startul Europenelor, mai este programată o singură etapă, în care Gloria o va întâlni în deplasare pe SCM Craiova, duminică, de la ora 15.45, pe Pro Arena. După aceea, campionatul va fi întrerupt până pe 4 decembrie.