Acelaşi gust amar

CSM Foşcani – HC Buzău 29-28 (16-16)

E ca un film pe care îl vezi şi îl tot revezi, ştii că deznodământul va fi, inevitabil, acelaşi, dar într-un colţişor al minţii tot speri că acum, de data aceasta, ar putea fi altfel. Exact aşa s-au transformat şi partidele dintre CSM Focşani şi HC Buzău, absolut toate fiind pierdute de buzoieni din momentul promovării în Liga Naţională. Doar circumstanţele au diferit, loturile, antrenorii etc, în rest învingătoarea a fost aceeaşi.

Un nou episod al duelului dintre cele două echipe s-a consumat duminică seară, în Sala Polivalentă de pe Milcov, în etapa a 4-a. Prima repriză a fost o dispută echilibrată, cu cele două echipe succedându-se, pe rând, la conducere. Vrâncenii au avut cel mai mult pe tabelă un +4 în minutul 14, 9-5, dar Nosrati, Dumitrana şi Barros au readus Buzăul la un gol aproape, 9-8. „Lupii” au şi condus în final, dar Makrishin a marcat ultimul gol şi a egalat pentru 16-16 la pauză.

Vrâncenii au condus apoi pe întreaga durată a părţii secunde, una foarte tensionată şi cu multe întreruperi, fără a se desprinde decât spre final, când mai erau trei minute, 29-26. Reuşitele lui Mironescu şi Dumitrana n-au fost ajuns, iar victoria finală a fost a Focşaniului, la limită, 29-28. HC Buzău a rămas doar cu 3 puncte şi ocupă locul 10 după patru etape.

Etapa viitoare, a cincea, meci la fel de complicat pentru „lupi”, la Sala Sporturilor, împotriva Stelei Bucureşti. Partida se va disputa joi seară, de la ora 18.00. Biletele, la preţul general de 15 lei, pot fi achiziţionate începând de mâine, între orele 16.30 şi 17.30, de la casa Sălii Sporturilor, iar joi, în ziua meciului, între orele 16.00 şi 18.00.

CSM FOCŞANI: Marocico 1 gol, Cloşcă – Crnoglavac – 6 goluri, Makrishin (6), Roşu (5), Miroiu (3), Marijanac (3), Kritikos (2), Raţă (1), Hrimiuc (1), Krstevski (1), Ragea, Nuţu, Popovici. Antrenor: Dalibor Cutura. HC BUZĂU: Tcaciuc, Manole, Crăciunescu – Barros – 10 goluri, Nosrati (3), Dumitrana (2), Broască (2), Mironescu (2), Juskenas (2), Glendza (2), Mitrovic (2), Anton (2), Stroe (1), Rizea, Meduric, Bejinariu. Antrenor: Gabriel Armanu.