Același film, același final! Metalul, din nou superioară Râmnicului în derby-ul fotbalului buzoian

Metalul Buzău – CSM Rm. Sărat 2-1 (0-0)

Nimic nou în istoria recentă a derby-ului județean dintre Metalul Buzău și CSM Rm. Sărat. O nouă întâlnire între cele două grupări buzoiene a avut loc sâmbătă seară, pe terenul sintetic, în etapa a 2-a a Ligii a 3-a, la trei săptămâni de la duelul din turul 2 al Cupei României. Ca și atunci, și ca de fiecare dată în ultimele dispute directe, fie oficiale, fie amicale, victoria a revenit Metalului, scor 2-1 (0-0). După o primă repriză albă, extrem de săracă în faze – primul șut spre poartă a venit abia în minutul 26 și i-a aparținut râmniceanului Matei Constantinescu -, partida s-a înviorat subit imediat după pauză, odată cu golul marcat de gazde, prin Claudiu Zamfirescu (53). A urmat, apoi, cea mai fastă perioadă a gazdelor, cu ocazii mari și foarte mari la poarta lui Toa­der. Pavel, cu un șut reținut de portarul advers (55) și cu un altul trimis puțin peste (57), dar mai ales Alin Iacob, care, din super-poziție, a șutat mult peste (64), au fost aproape de a mo­difica din nou tabela. Râmnicenii, poate la cea mai consistentă prezență a lor în istoria recentă a partidelor cu Metalul, au reușit să egalat (68) în urma reușitei din penalty, semnată de Ionuț Roman. Oaspeții au rămas periculoși, iar Șerban a evitat deranjul în două rânduri, la șuturile lui Dogaru (71) și Ignat (73). La cealaltă poartă, ocazie imensă la execuția lui Cl. Zamfirescu, ce a trecut la o palmă de vinclu (80). Și când părea că, în sfârșit, Râmnicul va depăși complexul ,,Metalul”, golgeterul Andrei Pavel a stabilit scorul final cu trei minute înainte de final, transformând impecabil o lovitură liberă din marginea careului. Cu punctaj maxim după primele două etape, Metalul rămâne lidera clasamentului seriei a 2-a și va juca etapa viitoare, sâmbătă, 11 septembrie, pe terenul gălățenilor de la Sporting Liești, un adevărat derby, între singurele echipe cu victorii în aceste prime două etape. În aceeași etapă, dar vineri, CSM Rm. Sărat va primi vizita nou promovatei Dinamo Bacău.

METALUL: Șerban – Ceaușu, Mihăeș, Stănică, G. Bălan – Cl. Zamfirescu, D. Stan, Tudorică, Atomei (90+2 C. Petre) – A. Pavel, A. Iacob (87 Clătinici). Antrenor: Vali Stan

RM.SĂRAT: Toader – D. Oprea, Dr. Ceaușel, Tîrîlă, Pașa – I. Roman, Cl. Ionescu-Racovițeanu – Mihalache (89 C. Crețu), Socol (46 Ignat), M. Constantinescu (62 Dincă) – Dogaru. Antrenor: Marius Vișan