A cedat şi Râmnicul! Prima înfrângere pentru CSM în Liga a 3-a

După eşecul Metalului de la Berceni, cu FCSB 2 (2-4), care a deschis, vineri după-amiază, etapa a 6-a, veştile proaste au continuat şi a doua zi. Lideră a clasamentului şi neînvinsă de la începutul campionatului, CSM Rm. Sărat a întâlnit-o pe CSM Focşani, formaţie aflată într-o evidentă creştere de formă, vizibilă şi prin calificarea în turul 4 al Cupei, în dauna Metalului.

Vrâncenii au lovit încă din start, Taciuc deschizând scorul în minutul 5. Tot oaspeţii au continuat să domine, dar fie Toader, fie imprecizia la finalizare, au menţinut la pauză avantajul minim al Focşaniului.

Scenariul n-a diferit prea mult nici în partea a doua, cu alte ocazii ale vrâncenilor, dar şi râmnicenii au avut şansa lor la fazele lui Roman sau Constantinescu. Cu două minute înainte de final, suspansul a luat sfârşit: Baboi l-a faultat în careu pe un adversar, iar Ghenovici l-a învins pe Toader de la punctul cu var: 0-2!

Rezultatele de sâmbătă au condus la un trio cu acelaşi număr de puncte, 13, în fruntea clasamentului, printre care şi Râmnicul, coborâtă de gola­­ve­raj pe locul 2, Oţelul Galaţi fiind noua lideră a clasamentului.