Sport

FOTO / De la proiect de pandemie la forță națională la oină: CSM Rm. Sărat câștigă turneul regular al campionatului intern

O nouă performanță pentru sportul buzoian reușită de CSM Râmnicu Sărat, echipă care a încheiat pe primul loc turneul regulat al Campionatului Național de Oină Seniori în „11”, competiție desfășurată în weekend la Bușteni.

Echipa pregătită de Cosmin Bălan a avut un parcurs excelent, obținând patru victorii din cinci partide și acumulând 13 puncte, suficiente pentru a ocupa poziția de lider la finalul sezonului regulat.

Râmnicenii au trecut pe rând de Hida Sălaj (27-15), Stejarul Pârcovaci (16-6), Frontiera Tomis Constanța (21-9) și Victoria Surdila Greci (23-5), singura înfrângere venind în disputa cu Biruința Gherăiești, scor 8-17.

La finalul întrecerii, clasamentul a fost condus de CSM Râmnicu Sărat, urmată de Victoria Surdila Greci și Frontiera Tomis Constanța. Alături de cele trei, în play-off s-a calificat și Stejarul Pârcovaci.

Rezultatul confirmă statutul de forță al clubului râmnicean în oina românească. Înființată în perioada pandemiei, secția de oină a avut inițial rolul de a conserva și valorifica tradiția extraordinară a acestui sport în zona Râmnicelu, localitate în care oina se practică de aproape un secol și reprezintă o adevărată marcă identitară a comunității.

În doar câțiva ani, proiectul s-a transformat într-un model de succes. CSM Râmnicu Sărat și-a construit un palmares impresionant, cucerind titluri de campioană națională și Cupe ale României atât la masculin, cât și la feminin.

Calificarea în faza următoare a competiției oferă echipei buzoiene șansa de a lupta pentru un nou trofeu național. Mai mult, există șanse foarte mari ca play-off-ul să fie organizat în județul Buzău, ceea ce ar reprezenta o oportunitate excelentă pentru iubitorii sportului național de a urmări la lucru cele mai valoroase echipe din țară.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole similare