Nu se-nvață minte! Voința Limpeziș, din nou în centrul unui scandal

Partida din weekendul trecut din Liga a IV-a buzoiană dintre Voința Limpeziș și Viitorul Gherăseni s-a încheiat pe teren cu scorul de 3-2 pentru gazde. Rezultatul nu a rezistat însă prea mult, după ce formația din Gherăseni a depus o contestație privind dreptul de joc al unui fotbalist advers.
Comisia de Disciplină a Asociației Județene de Fotbal Buzău a dat dreptate celor de la Viitorul Gherăseni, omologând partida cu scorul de 3-0 în favoarea oaspeților, pe motiv că Voința Limpeziș a folosit un jucător „pe fals”. În plus, sancțiunile nu s-au oprit la nivelul rezultatului: fotbalistul în cauză a primit o suspendare drastică, atât de la AJF Buzău, cât și de la AJF Prahova, el fiind legitimat, de fapt, la Progresul Boldești-Grădiștea. Delegatul echipei, Dedu Ioniță, patron al echipei, a fost de asemenea penalizat pentru decizia de a-l trimite în teren.
După partidă, au avut loc scene cu tente de-a dreptul comice. Fotbalistul care nu avea drept de joc a avut curajul să ofere un interviu, oferind câteva impresii post-match. Nonșalant, cu microfonul în față și cu un zâmbet larg, Ionuț Vișan a vorbit despre obiective, despre play-off, fără să realizeze că trăim în era internetului, invenție mumă pentru unii, ciumă pentru alții. Ne întrebăm dacă nu cumva declarația trebuia acordată direct Comisiei de Disciplină.
Episodul readuce în atenție reputația controversată a formației din Limpeziș, implicată și în trecut în situații similare. Cel mai cunoscut caz rămâne cel de anul trecut, din meciul cu CSM Adjud, care a declanșat un scandal de proporții și a dus, în cele din urmă, la retragerea echipei din Liga a III-a. Fac ce fac cei din Limpeziș și rămân în epicentrul comediei fotbalistice.




