Planuri ambițioase pentru noul manager al Spitalului Județean
După o săptămână de la preluarea funcției de manager al Spitalului Județean, Sorin Pătrașcu a prezentat obiectivele pe care și le-a propus în noua sa postură și primele măsuri adoptate. „Este o funcție care mă unge la suflet, mi-am dorit-o”, a declarat la Focus TV managerul Pătrașcu, care susține că își dorește ca pacienții să se poată baza pe actul medical oferit de spitalul buzoian.
Una dintre cele mai stringente probleme ale spitalului este lipsa de personal medical, iar Sorin Pătrașcu a reușit să aducă, într-o săptămână, nu mai puțin de șapte noi medici în unitate. Printre aceștia se numără doi specialiști în pediatrie, un cardiolog pentru linia de gardă, un specialist în medicină de urgență, un chirurg pediatru care va începe activitatea în cadrul secției de chirurgie generală, dar și un oncolog care își va începe activitatea la 1 noiembrie, atât pe secție, cât și în ambulatoriu.
„Prin muncă de echipă, am reușit să aducem la Spitalul Județean de Urgență Buzău doi medici din specialitatea Pediatrie, dintre care un medic primar și un medic specialist, care vor finaliza concursul în perioada următoare, și un medic cardiolog pe linia de gardă. Sunt în discuție, împreună cu echipa, să mai aducem tot pe linia de pe garda secției Cardiologie un medic, fost salariat al spitalului, care eu consider că ne va da tot sprijinul și ajutorul… Mai avem un medic în specialitatea Medicină de Urgență, tot în perioada asta, cu care am ajuns la o înțelegere de a veni la Spitalul Județean Buzău printr-un transfer, ca să nu mai spun că acest medic a fost chiar șef al unei structuri UPU. De asemenea, mai avem un medic de Chirurgie Pediatrică, care începe gărzile pe linia de gardă a secției de Chirurgie generală, pentru că nu avem o linie de gardă pe Chirurgie pediatrică. În perioada următoare intenționez să organizez un concurs pentru ocuparea unui post de medic specialist chirurgie pediatrică. Deci, într-o săptămână, ar fi cam șapte medici”, a mai declarat pentru sursa citată Pătrașcu, care a adăugat că aceste completări de personal sunt doar începutul unor schimbări mai ample.
O altă inițiativă importantă anunțată de noul manager vizează facilitarea comunicării între pacienți, aparținători și personalul medical. Pătrașcu spune că a introdus un număr de telefon dedicat aparținătorilor pacienților, oferindu-le o cale directă de a obține informații despre rudele lor internate: „Spitalul a pus la dispoziția celor două asistente un număr de telefon pe care să fie apelate direct, va fi afișat și pe pagina noastră, în așa fel încât să acoperim și acest segment al aparținătorului care nu este prezent, dar care trebuie să știe ce se întâmplă cu cineva din familia lui”, a spus acesta. De asemenea, în cazuri speciale, aparținătorii vor putea fi primiți într-un birou special amenajat, pentru a discuta în liniște și confidențialitate cu personalul medical. Aceasta este o schimbare semnificativă față de situația actuală, în care informațiile medicale erau oferite adesea în mod indirect, telefonic sau în spații neadecvate.
Noul manager al Spitalului Județean Buzău a subliniat că va continua să se concentreze pe aducerea de specialiști și pe crearea unei echipe puternice și unite, care să ofere îngrijiri de calitate. De asemenea, acesta își propune să îmbunătățească în continuare condițiile de muncă ale personalului și să eficientizeze organizarea internă, pentru a se asigura că pacienții primesc tratamentul de care au nevoie într-un mod profesionist și empatic.



