Ovidiu Ionescu, eliminat de la Jocurile Olimpice

Aventura lui Ovidiu Ionescu la Jocurile Olimpice din Japonia a luat sfârşit după numai două zile! Ovidiu a pierdut meciurile susţinute duminică, în concursul de tenis de masă, şi la simplu masculin, şi la dublu mixt, unde a făcut pereche cu Bernadette Szocs.

În prima partidă a zilei, la dublu mixt, în sferturile de finală, cuplul format din Ovidiu şi Bernadette n-a avut nicio şansă în faţa principalilor favoriţi ai turneului olimpic. Chinezii Xin Xu şi Shiwen Liu le-a administrat românilor o înfrângere severă, 4-0 (11-6, 11-1, 11-6, 12-10) şi s-au calificat în semifinale.

Un eşec dramatic pentru Ovidiu a fost apoi în meciul din turul 2 al probei de simplu masculin, unde l-a întâlnit pe brazilianul Gustavo Tsuboi, în faţa căruia a cedat cu 1-4. Sud-americanul i-a luat lui Ovidiu primul set, 11-6, după care buzoianul a egalat, 11-9. Ovidiu a fost, apoi, mereu aproape de adversar în următoarele trei seturi, pe care le-a cedat cu 11-13, 9-11 şi 9-11.