Irina Fetecău, cât de aproape de performanţa carierei! Trei mingi de meci irosite!

Irina Fetecău (309 WTA), fiica jurnalistului buzoian Adrian Fetecău, a ratat şansa de a accede în premieră pe tabloul principal al unui turneu de categorie WTA 500, la Abu Dhabi! Irina a fost învinsă, ieri, în ultimul tur al calificărilor, de Lucrezia Stefani (Italia, 394 WTA), după un meci drama­tic. Fetecău a avut victoria în mână, dar a ratat în mod incredibil trei mingi de meci la rând! Irina a început fulminant meciul cu Lucrezia Stefani, căreia i-a lăsat un singur game în primul set. În actul al doilea, italianca a avut un răspuns pe măsură, iar duelul a mers în decisiv. Românca a condus cu 5-3, apoi a irosit trei mingi de meci consecutive, la 5-4 şi 40-0 pe serviciul adversarei. Stefani a revenit spectaculos, iar Fetecău s-a văzut învinsă după două ore şi 30 de minute, scor 6-1, 2-6, 6-7(3). A 15-a favorită a calificărilor trecuse lejer în prima rundă de Riya Bhatia (India, 353 WTA), scor 6-2, 6-1.