Ziua porţilor deschise sub Tâmpa!

FC Braşov – FC Buzău 3-4 (0-2)

FC Buzău a trăit periculos partida disputată duminică, la Braşov, în epilogul etapei a 2-a din Grupa B a play-out-ului Ligii a 2-a. Pierderea la „masa verde” a precedentului joc, cu Viitorul Tg. Jiu, continuă să facă valuri în Crâng, astfel că o victorie sub Tâmpa avea darul să mai liniştească apele.

FC Buzău a început vijelios partida şi, după numai 16 minute, conducea deja cu 2-0, după reuşitele lui Neicuţescu (11) şi Chică-Roşă (16). A fost 3-0 imediat după pauză, după golul lui Gaitan (54), iar Buzăul a crezut că partida era jucată. Angelov a redus din diferenţă (58), pentru ca, într-un final incredibil, Vlad Mihalcea să reuşească „dubla” (85, 87), 3-3! A fost nevoie, în al doilea minut al prelungirilor, de inspiraţia lui Ekollo pentru ca Buzăul să plece cu toate punctele de la Braşov, 3-4 scor final!

„Am condus cu 3-0, apoi a intervenit o relaxare şi puteam pleca de la Braşov doar cu un punct! Aşa e fotbalul atunci când nu-l tratezi serios. Până la urmă a ieşit o victorie! Totuşi, este o diferenţă între noi şi celelalte echipe din play-out. Pentru noi este greu, pentru că am ratat calificarea în play-off, acesta era un obiectiv al nostru, al vestiarului. Noi marcăm câte patru-cinci goluri, aducem lume la stadion, facem spectacol, acum sper doar să câştigăm această grupă de play-out”, a spus la finalul meciului antrenorul Buzăului, Cristi Pustai. Victoria de duminică menţine echipa buzoiană pe primul loc în Grupa B de play-out a Ligii secunde, cu 35 de puncte, iar următoarea etapă, sâmbătă, în Crâng, cu Astra Giurgiu, îi va mai aduce alte trei puncte.

FC BRAŞOV: L. Popescu – M. Burlacu, Maric, Gherghe, Dumbravă – Piper (63 Negrean), Tesija (78 Vl. Mihalcea), V. Constantin – El Azzouzi (63 B. Roşu), Angelov, Lambrinoc (63 R. Iorga). Antrenor: Călin Moldovan

FC BUZĂU: Cr. Avram – Oteliţă, Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu – Gaitan (80 D. Burlacu), Trebotic (86 T. Oltean), Cârstocea (68 A. Lopez) – A. Manea (68 Ekollo), Chică-Roşă, Neicuţescu (68 Paţurcă). Antrenor: Cristian Pustai

– Au marcat: Angelov 58, Vl. Mihalcea 85; 87 – Neicuţescu 11, Chică-Roşă 16, Gaitan 54, Ekollo 90+2

– Arbitru: Eduard Ioniţă (Galaţi)