Zile de foc pentru HC Buzău

Săptămână de foc pentru HC Buzău. Duminică, băieții lui Gabriel Armanu au pierdut cu Steaua într-un meci decis târziu, dar în care militarii au condus aproape tot timpul.

Buzoienii au început bine partida de la București și păreau capabili să prelungească seria pozitivă, întrucât conduceau cu 9 la 7 la jumătatea primei reprize. Steliștii au avut apoi câteva minute de grație, reușind cinci goluri consecutive, astfel că în minutul 20 era deja 12 la 10 pentru gazde. Diferența de două lungimi s-a menținut până la pauză, moment în care militarii conduceau cu 17-15.

Debutul mitanului secund a consemnat o revenire a buzoienilor care egalau la 19, preluând chiar conducerea, cu 20-19, după golul lui Barros. Ratările, dar și o eliminare a lui Dumitrana, cel mai bun om de la HC, le permiteau celor de la Steaua să treacă din nou în avantaj, 22-21, patru minute mai târziu. Gazdele s-au menținut apoi în control, conservând un avantaj de două-trei goluri, diferență consemnată și la final, atunci când tabela arăta 33 la 30.

La numai trei zile distanță, linia de clasament a băieților din Buzău este din nou periclitată, întrucât miercuri vine Dinamo, echipa superlativelor din Liga Zimbrilor. „Buldogii” au un parcurs imaculat în acest sezon, cu 21 de victorii din tot atâtea posibile și un golaveraj ieșit din limitele normalului, cu 803 goluri înscrise. În plus, Gabriel Armanu trebuie să gestioneze cu grijă minutele oferite elevilor săi, întrucât pe 16 aprilie este programat un meci cu o miză infinit mai mare pentru buzoieni, cel din Cupă, cu CSM București.

Împotriva celor de la Dinamo nu este aproape nimic de făcut. Numai o zi de grație, corelată cu una neagră a oaspeților, ar putea genera surpriza. Bookmakerii oferă o cotă colosală, 15, pentru un succes (destul de improbabil) al gazdelor. HC, acum pe locul 7, ar putea aluneca încă o poziție, în caz că pierde cu Dinamo iar Știința Bacău bate la Minaur. Din fericire, nici succesul moldovenilor nu este foarte probabil.

Partida cu Dinamo este programată miercuri, de la 18.30. Accesul costă 15 lei, iar biletele pot fi procurate de la chioșcul din imediata vecinătate a Sălii Sporturilor, începând cu 16.30.