Voleibaliștii Gloriei, surpriza negativă a etapei

• Universitatea Cluj – SCM Gloria Buzău 3-1 (14-25, 25-14, 25-22, 25-18)

Socoteala de acasă nu se potrivește întotdeauna cu cea din târg. Un proverb care s-a aplicat și în cazul voleibaliștilor Gloriei, care au pierdut, surprinzător, primul meci oficial din noul an.

În etapa a 2-a a returului Diviziei A1, elevii lui Răzvan Parpală au întâlnit-o în deplasare pe Universitatea Cluj, una dintre echipele modeste ale campionatului, învinsă de buzoieni și în tur, la Sala Sporturilor, în minim de seturi. Și, după cum a început și partida din Ardeal, erau premise ca istoria să se repete. Cu un volei de calitate, cu servicii și blocaje perfecte, Gloria a câștigat fără emoții primul set, 25-14. Ceea ce a urmat apoi este greu de explicat.

Clujenii și-au adjudecat actul secund cu același scor, iar meciul era relansat. Setul 3, echilibrat, a dat câștig de cauză tot gazdelor, iar surpriza începea să prindă contur. Actul al 4-lea a găsit din nou o echipă buzoiană lipsită de idei la fileu, iar gazdele au profitat și au închis setul la 18 și meciul pentru 3 puncte pe care calculele hârtiei le dădeau la început drept sigure pentru buzoieni. Pentru Gloria, cele mai multe puncte în meciul de la Cluj Napoca le-a realizat Marius Cheagă, 12.

Miercuri, de la ora 17.00, într-o restanță din prima etapă a turului, Gloria întâlnește la Sala Sporturilor campioana Arcada Galați.