Voleibaliştii Gloriei, în sferturile Cupei României

Gloria Buzău este ultima echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei României la volei masculin, astfel că se cunosc toate cele patru meciuri care vor decide calificatele în Final Four.

În ultimul meci al primului tur al competiţiei, echipa buzoiană a învins-o cu scorul de 3-0 pe CSM Câmpia Turzii. Marius Cheagă, cu 13 puncte, şi Mihai Coasă, cu 12, au fost cei mai buni marcatori ai partidei. De la învinşi, cele mai multe puncte, 11, le-au reuşit Ciprian Viţelaru şi Mihai Tarţa. În sferturile de finală, Gloria Buzău va juca pe 21 decembrie, în deplasare, împotriva formaţiei SCM Craiova.

Tur 1

• Steaua – Explorări Baia Mare: 3-1

• Unirea Dej – „U” Cluj: 3-2

• Gloria Buzău – CSM Câmpia Turzii: 3-0 (25-17, 25-19, 25-20)

• CSUV Timişoara este calificată direct în sferturi

Sferturi de finală, 21 decembrie:

• SCM Craiova – Gloria Buzău

• Volei Municipal Zalău calificată direct

• CSUV Timişoara – Dinamo Bucureşti

• Unirea Dej – Arcada Galaţi

CSM Câmpia Turzii şi Gloria Buzău se vor întâlni din nou sâmbăta aceasta, dar pe terenul ardelenilor, în campionat, în etapa a 7-a a Diviziei A1.