Victorie uriașă a handbaliștilor

• HC Buzău – Poli Timișoara 25-23 (11-12)

HC Buzău a găsit forța să zâmbească din nou. După nouă etape în care a suferit tot atâtea înfrângeri, echipa masculină de handbal a întrerupt această serie neagră cu o victorie extrem de importantă în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Duminică seară, la Sala Sporturilor, handbaliștii buzoieni s-au impus în fața Politehnicii Ti­mișoara, formație care, joia trecută, învinsese, pe Bega, campioana Dinamo.

Cu noul venit Ibrahima Diaw, care începe să-și ia din ce în ce mai serios rolul de lider al echipei, HC Buzău a început în atac și la conducere partida cu timi­șorenii. Fiecare dintre cei trimiși în teren de antrenorul Eliodor Voica s-a autodepășit, iar fazele create de Asoltanei, Grasu, Busecan sau Stroe au cules aplauze la scenă deschisă din partea unui public care, la fel ca jucătorii, a simțit momentul extrem de delicat al echipei și a umplut Sala Sporturilor.

Din păcate, momentele de netenție din finalul primei reprize au făcut ca Timișoara să marcheze de două ori la rând prin Sadoveac și, de la 11-10, s-a ajuns la 11-12, scorul pauzei. Diaw a fost decisiv în startul părții secunde și, cu cele două reușite ale sale, a readus echipa buzoiană în avantaj, 14-12. Un avantaj pe care HC Buzău nu l-a mai cedat până la final, ba chiar a reușit să se desprindă și la 5 goluri, în minutele 53 (22-17) și 55 (23-18). Finalul a aparținut oaspeților, care au încercat să revină in extremis cu trei reușite consecutive, care au dat mari emoții gazdelor. Buzăul mai păstra două goluri avans, 24-22, cu un minut înainte de final, dar aruncarea lui Asoltanei a risipit orice dubiu în pri­vința învin­gătoarei: 25-23!

HC Buzău are acum 9 puncte și va juca etapa viitoare, joi, în deplasare cu CSU Suceava, pe care o poate depăși în clasament în cazul unei victorii.

Marcatori HC Buzău: Alexandru Asoltanei – 7 goluri, Ibrahima Diaw –  5 goluri, Andrei Grasu – 5 goluri, Petru Stroe – 3 goluri, Cătălin Scarlat – 2 goluri, Mihai Bușecan – 2 goluri, Marius Anton – 1 gol