Victorie pentru orgoliul rănit. Se pregătește sezonul următor

FC Buzău – Viitorul Tg. Jiu 6-2 (2-0)

Viața merge înainte la FC Buzău, iar după maxima dezamăgire suferită de ratarea la mustață a play-off-ului, echipa buzoiană își linge rănile în play-out, un mini-campionat de șase jocuri pe care, în lipsa unui alt obiectiv, îl va folosi pentru pregătirea sezonului următor.

Sâmbătă, în Crâng, în prima etapă a play-out-ului eșalonului secund, Grupa B, într-un meci doar de palmares, cum vor fi toate cele șase, de altfel, pe care le va avea de disputat în această parte a doua a campionatului, FC Buzău n-a avut milă de Viitorul Tg. Jiu, în fața căreia s-a impus cu scorul de 6-2 (2-0). Golgeterul Chică-Roșă a deschis scorul în minutul 41, iar patru minute mai târziu Cristi Ciobanu a dublat avantajul gazdelor. Gorjenii au redus din diferență în minutul 57, prin Mitrică, Dorin Burlacu (78) și Paul Pațurcă (80) mărind avantajul în două faze de atac succesive. Vespre (87) a punctat din nou pentru Tg. Jiu, dar finalul a fost al buzoienilor, cu alte două reușite, semnate de Alin Cârstocea (89) și Dorin Burlacu (90+2).

,,Obiectivul e aproape atins, locurile 1, 2 în play-out, dacă tot nu am prins play-off-ul. Acum nu rămâne decât să facem acest nucleu, de care o să avem nevoie la anul. O să avem nevoie să îl îmbunătățim, să aducem câțiva jucători de valoare mai mare decât am avut și să creștem în valoare, în experiență, în duelurile cu echipe importante. Probabil că asta ne-a și lipsit. Am marcat azi (n.r., sâmbătă) multe goluri, e bine, dar ne trebuie valoare și experiență în jocurile decisive, să fim puter­nici. Nu prea am pierdut la două goluri diferență. Avem ce să ne reproșăm la înfrângeri, dar trebuie să și învățăm. Se termină foarte repede play-out-ul, iar aici nu e mediatizare. E greu să studiezi adversarul, să verifici. Nu prea ai materiale. E bine să trecem și prin asta, să știm ce ne așteaptă, ce ne dorim”, a declarat antre­norul Cristian Pustai la Metropola TV.

În eșalonul secund urmează o pauză cauzată de meciurile echipei naționale, iar peste două săptămâni, pe 2 aprilie, în etapa a 2-a, FC Buzău o va întâlni în deplasare pe FC Brașov.

FC BUZĂU: Avram – R. Zamfir, Vîrtej (Wiktorski), Lopez, Sălceanu –  Gaitan, Cârstocea, A. Manea, Nei­cuțescu (Pațurcă) – Ciobanu (Burlacu), Chică-Roșă. Antrenor: Cristian Pustai

VIITORUL TG. JIU: Geantă – Vulpe, Core, Al. Băican, Godja, Felipe Acosta (Stajic), Țegle, Gîrbiță (Pîrcă­labu), Tudoran (Vespre), Mi­trică, C.Rus. Antrenor: Eugen Trică

– Au marcat: Chică Roșă 41, Ciobanu 45, D. Burlacu 78; 90+2, Pațurcă 80, Cîrstocea 89 – Mitrică 57, Vespre 87

– Arbitru: Valentin Naidin (Tr. Măgurele)