Victorie insuficientă pentru calificare. Gloria a părăsit Liga Europa

• Gloria Buzău – Nantes Atlantique 27-21 (10-7)

N-a lipsit mult să asistăm la un adevărat miracol la Sala Sporturilor, la returul dintre Gloria Buzău și Nantes Atlantique, din turul 3 preliminar al Ligii Europa! După eșecul categoric din Franța, de săptămâna trecută, calificarea handbalistelor buzoiene în grupele competiției părea aproape imposibilă. Dar șansele, așa mici cum erau, trebuiau jucate! Ca și la Nantes, prima repriză a stat sub semnul echilibrului, dar Gloria tot a reușit să se desprindă la patru goluri, cu o apărare arțăgoasă și cu Alina Iordache oferind siguranță în poartă. Echipa buzoiană a intrat la pauză cu o diferență dătătoare de speranțe, 10-7. După pauză, însă, miracolul începuse să prindă contur! Golurile succesive ale lui Subțirică și Janjusevic (2) au distanțat echipa buzoiană la 6 goluri! Supusă unei presiuni uriașe, Nantes n-a mai fost echipa din tur. Lângă brazilianca De Paula, antrenorul oaspe­telor, Guillaume Saurina, a trimis-o și pe suedeza Nathalie Hagman, care a mai impulsionat atacul franțuzoaicelor, dar Gloria și-a păstrat un avantaj constant de 4-5 goluri. S-au făcut din nou 6 goluri (26-20) cu un minut înainte de final. Prea puțin timp rămas însă pentru o calificare in extremis! Fiecare echipă a mai marcat o dată: s-a terminat 27-21, iar primul parcurs european al unei echipe buzoiene de handbal a luat sfârșit după numai două partide. Și cu dezamăgirea unei eli­mi­nări în fața unei formații bune, solide, dar cumva fără strălucire. Pentru Gloria, duelul cu Nantes a fost ultima confruntare din acest an. Următoarea partidă va avea loc în campionat, pe 28 ianuarie 2021 dacă se păstrează programarea actuală, împotriva campioanei SCM Rm. Vâlcea.

Gloria Buzău: Iordache, Polocoșer – Janjusevic – 9 goluri, Shteriova (4), Petrovic (3), Subțirică (3), Rotaru (3), Klikovac (2), Iuganu (2), Livrinikj (1), Ujkic, Munteanu, Moldovan, Cîr­s­tea, Mărginean, Mora­ru. Antre­nor: Ovidiu Mihăilă

Nantes: Placzek, Fon­taine-Carretero-De Paula – 7 goluri, Hagman (4), Kpodar (4), Grigel (3), Ayglon-Saurina (2), Maubon (1), Bellec, Dan­cette, Gassama, Ahanda, Mitrovic, Godet, Sylla, Perrot. Antre­nor: Guilla­ume Saurina

Brăila și Baia Mare, calificate în grupe

Dintre cele trei reprezen­tante ale Româ­niei în Liga Europeană (fosta Cupă EHF), doar Gloria a ratat calificarea în grupe. Marea performeră a fost Dunărea Brăila, care a eliminat-o pe Viborg, cea mai titrată formație din Danemarca, cu o dublă victorie. Grație coeficientului de țară, Minaur Baia Mare s-a ­ca­lificat direct în grupele Ligii Europa.