Va avea Buzăul o a doua echipă în „B”?

Conjunctură excelentă pentru Râmnic și Metalul

Doar câteva zile ne mai despart de reluarea partidelor din eșalonul trei al fotbalului românesc. Sâmbătă, pe 11 martie, Liga a 3-a își va consuma prima etapă din acest an, după o perioadă de pauză prea lungă, pentru gusturile microbiștilor.

În prima etapă din 2023, a șaisprezecea, ambele echipe buzoiene de la vârful seriei secunde au ocazia de a-și consolida pozițiile fruntașe. Nu vor fi partide ușoare, însă, întrucât CSM Râmnicu Sărat, lidera la zi, se deplasează la Bacău, pentru meciul cu Aerostar, echipa de pe locul 5.

Metalul va primi acasă pe Sporting Liești, de asemenea o echipă care poate încurca pe oricine, așa cum, de altfel, s-a mai întâmplat în trecut. În 2021, gălățenii dispuneau de trupa lui Vali Stan, după un meci de poveste, în care buzoienii ratau de două ori de la punctul cu var, iar Lieștiul marca în minutul 90.

În partea superioară a seriei secunde, cinci formații se luptă pentru primele patru locuri, poziții care asigură prezența în play-off. Râmnicu Sărat este lider, cu 36 de puncte și un golaveraj excelent, 35-7. Echipa lui Marius Tîrîlă are cea mai bună defensivă din serie. Liderul este secondat de Metalul Buzău, 32 de puncte, iar pe locul trei se clasează Unirea Braniștea, cu 31 de puncte. CSM Focșani, cu 30, și Aerostar, cu 28 de puncte, completează plutonul fruntaș.

Buzăul are încă o echipă în seria a II-a, Limpeziș. Antepenultimii în clasament, cu doar 5 puncte, băieții din Movila Banului speră că vor reuși să evite retrogradarea, grație unei prestații impecabile în play-out. Atu-ul pe care se bazează Voința este Younes Hamza, veteran înregimentat în pauza de iarnă. Atât Metalul, cât și Râmnicu-Sărat, vor juca partidele din etapa programată sâmbăta viitoare, de la ora 15.00, întrucât toate meciurile din seria a II-a se vor disputa concomitent.