Un nou eşec pentru handbalişti

• HC Buzău – Minaur Baia Mare 27-30 (13-16)

Nici Sala Polivalentă din Focşani nu a fost cu mai mult noroc pentru HC Buzău, care a suferit încă o înfrângere în Liga Naţională şi pare condamnată să rămână pe penultimul loc până la finalul sezonului regulat. După un început bun al buzoienilor, care conduceau cu 2-1 în minutul 5, maramureşenii au marcat de 5 ori la rând în urmă­toarele 6 minute, însă elevii lui Eliodor Voica au revenit şi au egalat la 12 în minutul 26.

Finalul primei reprize a fost al oaspeţilor, care au intrat cu 3 goluri avans la pauză, 16-13. În repriza secundă, Buzăul a ţinut aproape timp de 12 minute (19-20, min. 42), după care Minaur s-a desprins treptat şi a condus cu 27-20 în minutul 53. Zarurile fuseseră deja aruncate, însă, ca o palidă consolare, HC Buzău s-a mai apropiat până la final la 3 goluri, 27-30.

Pentru echipa buzoiană, care a evoluat aseară la Constanţa, urmează revenirea la Sala Sporturilor, duminică, pentru meciul cu Potaissa Turda.

Marcatori HC Buzău: Shahoo Nosrati – 7 goluri, Liviu Mironescu – 4 goluri, Zamfir Dumitrana – 3 goluri, Alin Şania – 3 goluri, Andrei Grasu, Alexandru Ionescu, George Alexandru, Alin Oprea – câte 2 goluri, Alex Tălmaciu – 1 gol, Marius Anton – 1 gol