Ultima impresie contează!

• HC Buzău –CSM Reşiţa, astăzi, de la ora 17,00

Cu prima etapă din retur, sezonul de toamnă al Ligii Naţionale de handbal masculin se încheie astăzi. Pentru HC Buzău pare a fi şi o uşurare, după un sezon, al doilea din istorie în primul eşalon, dezamăgitor, pe care îl va încheia pe penultimul loc, dacă nu vom asista la o surpriză extrem de neplă­cută.

Echipa buzoiană, care a contabilizat 11 eşecuri în cele 13 etape din tur, întâlneşte în această seară, la Sala Sporturilor, pe CSM Reşiţa, ultima clasată, şi va încerca să salveze aparen­ţele cu o victorie care să menţină vii speranţele în salvarea de la retrogradare, luptă pe care elevii lui Eliodor Voica o vor da în partea a doua a campiona­tului şi, mai ales, în play-outul care va urma după sezonul regulat.

În tur, HC Buzău a scăpat printre degete victoria în faţa nou promovatei din Reşiţa, partida încheindu-se la egalitate, 23-23.

Campanie umanitară “Fă o bucurie, donează o jucărie!”, înaintea meciului

Cu ocazia meciului din această seară, clubul buzoian, în colaborare cu Consiliul Judeţean şi Direcţia Ju­deţeană pentru Sport şi Tineret iniţiază campania “Fă o bucurie, donează o jucărie”, prin care, la începutul meciului, toţi spectatorii sunt invitaţi să arunce cu o jucărie de pluş pe teren.

Totodată, la Sala Sporturilor, există deja un punct de colectare pentru jucării, alimente şi hăinuţe care vor ajunge ulterior la copiii din familiile defavorizate de pe raza judeţului Buzău.

CSM Bacău, adversara HC Buzău în sferturile Cupei

La sediul FRH a avut loc tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală ale Cupei României la handbal masculin. Sorţii au stabilit ca echipa buzoiană să o înfrunte pe CSM Bacău, colega de eşalon, într-o partidă care va avea loc duminică, pe terenul băcăuanilor, într-o singură manşă, eliminatorie. Celelalte dueluri din sferturi sunt:

• CSM Botoşani – Politehnica Timişoara
  • Dinamo Bucureşti – Potaissa Turda
  • CSM Alexandria – Dobrogea Sud Constanţa

În caz de egalitate la finalul celor 60 de minute, calificarea se va decide în urma aruncărilor de la 7 metri.