Thriller cu happy-end! FC Buzău, în optimile Cupei României

FC Buzău – Academica Clinceni 2-1 (0-1; 1-1)

La doi ani de la senzaţionala performanţă a Metalului, care, din postura unei divizionare C, a ajuns în optimile de finală ale Cupei României, fotbalul buzoian are din nou o reprezentantă în această fază a competiţiei. FC Buzău a reuşit, miercuri seară, o spectaculoasă calificare, după ce a trecut, în prelungiri, de prim divizionara Academica Clinceni, ultima clasată în Liga 1. Buzoienii au confirmat, astfel, că parcursul din campionat, unde au ajuns pe loc de play-off după un start marcat de două eşecuri la rând, nu este întâmplător. Măcinaţi de probleme în campionat, unde nu au acumulat decât două puncte în nouă etape, ilfovenii au ve­nit în Crâng cu un nou antrenor principal, Ionuţ Chirilă, şi cu dorinţa evidentă de a reuşi ­ca­lificarea, chiar dacă Cupa este ultima lor preocupare. De altfel, oaspeţii au şi deschis scorul, în minutul 28, prin bulgarul Asen Chandarov, rezultat înregistrat şi la pauză şi păstrat până aproape de final, cu toate că, oarecum, împotriva cursului jocului. Dreptate s-a făcut târ­ziu, în primul minut al prelungirilor timpului regulamentar, când uruguayanul Ariel Lopez a înscris şi a trimis meciul în extra-time. Şi aici chiar a fost un adevărat thriller! Mulţi nervi şi cartonaşe pentru ilfoveni şi ratări mari de partea gazdelor, Ekollo irosind-o pe cea mai mare, dar a venit şi happy-endul, cu patru minute înainte de finalul prelungirilor, când Chică-Roşă a scuturat plasa Clince­niu­lui şi a trimis Buzăul în optimile de finală ale Cupei României!

FC BUZĂU: Stoian – Zamfir (88 Wiktorski), Vîrtej, Lopez, C. Toma –  Gaitan, Cârstocea (64 Paţurcă), Munteanu (64 Manea), Ekollo, Ciobanu (81 Neacşu) – Chică-Roşă. Antrenor: Cristian Pustai

CLINCENI: Dobre – Achim, Bilali, Patriche, Pîrvulescu (70 Pashov) – Cioiu (87 R. Ion), Moulin, Cascini, de Amorim (87 Vanzo) – Chandarov, Omoh  (76 Dumitrache). Antrenor: Ionuţ Chirilă

– Au marcat: A. Lopez 90+1; Chică-Roşă 116 – Chandarov 28

– Arbitru: Ionuţ Coza (Cernica)

Cristi Pustai: ,,Am zis să respectăm această competiţie!”

Meciul cu Academica Clin­ceni din 16-imile Cupei a prins-o pe FC Buzău între două partide foarte dificile în campionat. De prima, buzoienii au trecut cu bine, 4-1 cu Metaloglobus, urmează cea de sâmbătă, de la Miercurea Ciuc, care găseşte echipa buzoiană după cele 120 de minute intense de miercuri seară. În acest context, de remarcat modul în care antrenorul Cristi Pustai a ales să abordeze partida de Cupă, cu cea mai bună formulă posibilă şi fără să menajeze pe nimeni. ,,Un meci frumos, e şi mai frumos când câştigi. Am zis să respectăm această competiţie, dar din păcate meciul a durat 120 de minute, efortul a fost foarte mare, dar cred că suporterii se pot bucura de joc. Echipa adversă are potenţial, până la urmă acum trei luni era în play-off-ul Ligii 1. Are câţiva jucători buni, e potenţial acolo, dar sunt probleme, e un blocaj. Mă aşteptam să se ridice azi (n.r. miercuri), pentru că orice schimbare de antrenor, pe termen scurt cel puţin, are efecte la ­ca­litatea jocului. Am întâlnit o echipă puternică, dar şi noi am fost puternici. Nu am cedat, am crezut în noi şi am reuşit să câştigăm, dar de acum trebuie să ne gândim la meciul de sâmbătă. Încercăm să ne refacem, aici va fi problema. Să vedem, pentru că jucătorii au depus un efort fantastic. Când ai şapte victorii consecutive, e clar că atmosfera e una bună, dar victoriile se gestionează mai greu”, a spus, după meci, Cristi Pustai.

Cupa României – 16-imi de finală

• Şomuz Fălticeni – FC Voluntari 1-4
  • Minaur Baia Mare – Politehnica Iaşi 3-1
  • Petrolul Ploieşi – U Craiova 1948 0-1
  • CS Mioveni – Rapid Bucureşti 4-5 d.pen.
  • FC Argeş – FC Botoşani 4-2 d.pen.
  • CSM Slatina – Dunărea Călăraşi 1-2
  • Csikszereda – Chindia Târgovişte 0-1
  • Unirea Slobozia – Politehnica Timişoara 0-1
  • Concordia Chiajna – Gaz Metan Mediaş 0-1 d.pr.
  • FC Buzău – Academica Clinceni 2-1 d.pr.

Sâmbătă, ora 11.00: Csikszereda – FC Buzău

Odată depăşit entuziasmul calificării în optimile Cupei, FC Buzău revine în campionat, unde a ajuns pe loc de play-off, poziţie pe care echipa buzoiană vrea să o păstreze şi după etapa a 8-a, când are programată o deplasare extrem de grea, la Miercurea Ciuc, cu Csikszereda. Refacerea jucătorilor după cele 120 de minute cu Academica reprezintă acum principala grijă a antrenorului Buzăului.

,,Este problema cea mai mare (n.r. – recuperarea fizică a jucătorilor), care ne dă de gândit. Vedem mâine (n.r. joi) starea lor medicală, ne urcăm în autocar şi mergem la meciul de la Ciuc. A fost un risc acest meci, dar unul asumat, pentru că e foarte greu să ne antrenăm. A fost meci sâmbătă, duminică un antrenament de recupe­rare, luni nu puteam să încarc foarte mult, deci o săptămână nu ca una de meci sâmbătă-miercuri-sâmbătă, pentru că acest meci de Cupa României ne-a pus pe gânduri. Ce jucători să folosim, pe cine să odihnim”, a spus Cristi Pustai.