Tensiune cu repetiție. Aceleași emoții, aceleași trei puncte

• Gloria Buzău – CSM Slatina 24-23 (12-14)

Un nou meci trăit ­pe­riculos de Gloria în Liga Națională de handbal ­fe­minin. Ieri, în Sala Sporturilor ,,Traian” din Rm. Vâlcea, acolo unde ­Fe­derația a programat, în premieră în acest sezon, un turneu, respectiv etapa a 12-a, echipa buzoiană a întâlnit-o pe CSM Slatina. Handbalistele Gloriei veneau după două partide câștigate la limită, cu HC Zalău și Rapid București, ce ar fi trebuit socotite și ca avertismente înaintea jocului cu gruparea din Oltenia, una, ca nivel, totuși sub cele două adversare ­amintite. Pe o poziție nesigură în clasament și obligată să obțină maximum din orice dispută, Slatina a surprins printr-un debut de meci foarte bun, în care a controlat jocul și a lăsat Gloria doar o singură dată la conducere, 9-8, la jumătatea primei reprize. Pe de altă parte, și prestația buzoiencelor a fost necon­vingătoare, cu multe ezitări și lipsă de concentrare în ambele faze, sugestiv fiind și că au fost ratate patru aruncări de la 7 metri! De altfel, ele au beneficiat în acest joc de nu mai puțin de 13 aruncări de la 7 metri, din care șase au fost ratate! În aceste condiții, rezultatul de la pauză, cu Slatina în avantaj de două goluri, 14-12, a fost firesc. Aproape după același scenariu a curs și prima jumătate din partea secundă, dar în minutul 45, după reușita lui Carmen Stoleru, Gloria a trecut în avantaj, 18-17. Cu centrul Luciana Popescu și pivotul de națională Lorena Ostase conducând ostilitățile, Slatina nu s-a clătinat și a revenit la conducere, distanțându-se la două goluri, 23-21, cu cinci minute înainte de final. Pusă în dificultate și riscând să nu se aleagă cu nimic dintr-o dispută aparent la îndemână, Gloria a ales tactica ,,totul sau nimic” și, într-un final nebun, a marcat de trei ori la rând în fața unei formații a Slatinei parcă hipnotizată, care a ratat ultimele trei atacuri! S-a terminat 24-23, o victorie ,,în grafic” până la urmă și un răgaz de două săptămâni până la următoarea partidă, una de un cu totul alt calibru, miercuri, 24 martie, cu Minaur Baia Mare, în etapa a 13-a, ale cărei partide se joacă chiar pe terenul maramureșencelor! ,,După cum s-a desfășurat jocul, orice rezultat era posibil, de aceea bucuria noastră e cu atât mai mare”, a spus la final antrenorul Romeo Ilie. ,,Le felicit pe jucătoarele mele pentru joc și pentru atitudine. Din păcate, unele dintre ele n-au fost capabile să respecte timp de 60 de minute ce am stabilit. Dacă am fi avut răbdare în atac pe final și nu ne repezeam, poate altul era rezultatul”, a declarat, la rândul său, Victorina Bora, antrenoarea echipei CSM Slatina.

Gloria Buzău: Iordache, Polocoșer – Ilie – 4 goluri, Petrovic (4), Livrinikj (4), Stoleru (3), Iuganu (3), Subțirică (2), Moldovan (2), Simion (1), Petruș (1), Munteanu, Klikovac. Antre­nor: Romeo Ilie