Stop în optimi. HC Buzău, eliminată din Cupa României

HC Buzău – Poli Timișoara 34-29 (19-16)

HC Buzău și-a încheiat, după numai un meci, parcursul din actuala ediție a Cupei României la handbal masculin. După ce a trecut, la ,,masa verde”, de divizionara secundă Politehnica Iași, echipa buzoiană a întâlnit-o, ieri după-amiază, în Sala Apollo din Capitală, pe Politehnica Timișoara, într-o partidă din optimile de finală. Un duel special, între antrenorul ,,lupilor”, Pero Milosevic, și fosta sa echipă, condusă acum chiar de fostul său secund, Attila Horvath, care nu s-a putut disputa în returul campiona­tului recent încheiat. Se întâmpla la sfârșitul lunii fe­bruarie, iar meciul a fost câștigat de buzoieni la ,,masa verde”, după ce Timișoarei, confruntată la vremea aceea cu o explozie a cazurilor pozitive, i-a fost refuzată deplasarea la turneul de la București. Și cu atât mai mare a fost dorința de revanșă a bănățenilor, învinși categoric de HC Buzău în meciul tur, 28-22, disputat în cadrul unui turneu la Sf. Gheorghe. Istoria părea că se va repeta și în meciul de ieri, pe care buzoienii l-au început mai bine, dar totul a ținut doar primele opt minute. Timișoara a revenit și a preluat conducerea, 6-5, în minutul 10 și nu a mai cedat-o până la final. A fost 19-16 la pauză, iar în partea secundă bănățenii au men­ținut un avans constant de 4-5 goluri, ba chiar au fost și șase în câteva rânduri, iar Buzăul n-a mai reușit să-și revină: 34-29 pentru Politehnica. A fost ultimul meci al sezonului pentru echipa buzoiană, un sezon fără îndoială pe plus, cu locul 7, de play-off, la final, cea mai bună clasare de la promovarea în Liga Națio­nală. Poli Timișoara va continua în Cupă cel puțin un meci, urmând să întâlnească joi, în sferturile de finală, pe Dobrogea Sud Constanța.

Marcatori HC Buzău: Zamfir Dumitrana (5 goluri), Florin Bejinariu (5), Vuk Milosevic (5), Ionuț Broască (4), Liviu Mironescu (3), Allahkaram Esteki (3), Shahoo Nosrati (1), Admir Pelidija (1), George Roșca (1), Predrag Vujadinovic (1)