Steaua București – HC Buzău, diferența s-a făcut doar la final

HC Buzău și-a dorit foarte mult o evoluție bună și un rezultat pe măsură în fața Stelei, după deza­măgirea produsă în meciul precedent, de la Sala Sporturilor, cu CSM Vaslui, care a ridicat serioase semne de întrebare în privința menținerii în Liga ­Națio­nală.

Calculele echipei buzoiene s-au adeverit doar parțial însă, în partida găzduită de Sala Sporturilor din Chiajna. Mai determinați și mai concentrați, elevii lui Eliodor Voica și-au îmbunătățit vi­zibil jocul și au pus în dificultate echipa gazdă.

Steaua a părut surprinsă de replica buzoienilor, la care francezul Fabacary Dieme a început să răsplătească încrederea ce i-a fost acordată. „Roș-albaștrii” au intrat la vestiare cu un avantaj minim, 12-11, și părea că și în a doua repriză jocul va fi unul pe muchie de cuțit. Din păcate, lucrurile n-au stat tocmai așa. Steaua a început mai bine partea secundă și nu le-a permis buzoienilor să revină în joc, iar în ultimele 5 minute s-a și desprins decisiv, 26-21 la final, producând echipei buzoiene cea de-a patra înfrângere la rând în primele cinci etape de la startul noii ediții a Ligii Naționale.

HC Buzău așteaptă acum meciul de vineri seară, de la ora 18,30, de la Sala Sporturilor, cu CSM București în care o victorie ar repune-o pe linia de plutire, altfel situația va deveni tot mai grea.

Marcatori HC Buzău: Fabacary Dieme – 5 goluri, Liviu Mironescu – 4 goluri, Andrei Grasu – 4 goluri, Marius Anton – 3 goluri, Zamfir Dumitrana – 2, George Roșca – 2 goluri și Florin Chircă – 1 gol