Singuri în frunte!

Lieşti – Metalul 0-3; Rm. Sărat – Aerostar 1-1; Limpeziş – Ianca 0-3

Lider solitar în seria a 2-a a Ligii a 3-a, după etapa a 7-a, antepenultima a turului, încheiată sâmbătă după-amiază.

Metalul a rămas singură în fruntea clasamentului, după victoria cu 3-0 obţinută în deplasare, la Lieşti, asta şi după ce vineri, în derby-ul etapei, CSM Rm. Sărat şi Aerostar Bacău au terminat la egalitate, 1-1. Pentru echipa buzoiană au marcat Dan Stan, în minutul 55 şi Paul Batin, în minutele 90+3 şi 90+4, fixând trupa lui Vali Stan pe primul loc, cu 19 puncte. Altfel, o etapă perfectă pentru Metalul, care s-a distanţat la 6 puncte de principala rivală, CSM Focşani, învinsă, surprinzător, la Galaţi, de Unirea Braniştea!

CSM Rm. Sărat a cedat alte două puncte pe teren propriu, după cele în faţa Metalului, remizând în faţa Aerostarului Bacău, 1-1. Râmnicenii au deschis scorul, în minutul 62, prin Andrei Ignat, dar nu au rezistat până la final şi au fost egalaţi, reuşita băcăuana stricându-i şi invincibilitatea portarului Costel Toader.

Într-un alt meci, la Limpeziş, campioana judeţeană s-a făcut din nou de râs, cedând clar în faţa brăilenilor de la Viitorul Ianca, 0-3 (0-2).

Clasament Top 4: 1.Metalul 19 p, 2.Rm. Sărat 18 p, 3.Aerostar 15 p, 4.Focşani 13 p.

Runda viitoare, a 8-a: Metalul – Limpeziş şi Braniştea – Rm. Sărat