Și-a mai rămas doar una

Gloria, mai departe în Cupa României, Metalul casant la Ianca

Una caldă, una rece, pentru echipele buzoiene. Parcursul Metalului în Cupă a fost întrerupt, oarecum surprinzător, de Viitorul Ianca, grupare care se anunță a fi una dintre pretendentele la play-off, în seria a II-a. Gazdele, antrenate de gălățeanul Viorel Tănase, s-au impus cu 1 la 0, prin golul lui Marius Moroianu, din minutul 61. Metalul, fără câțiva titulari (accidentați) se vede eliminată dintr-o competiție care, poate, i-ar fi adus mai multe neajunsuri, decât bani și faimă.

Gloria și-a respectat statutul de favorită și s-a impus fără probleme la Plopeni, 2 la 0, într-un meci în care Andrei Prepeliță a trimis mulți jucători din garnitura secundă în teren. Chiar și așa, CSO din localitate, o trupă modestă, dacă nu mediocră, nu a reușit să dea semene că ar putea produce surpriza. Buzoienii au deschis scorul chiar în ultimele secvențe ale primei reprize prin Viktor Angelov, bulgarul reușind să mărească ecartul la trei minute după reluare.

Cel mai probabil, în play-off, Gloria și Viitorul Ianca se vor întâlni pentru a-și disputa accederea în grupele competiției. În această fază vor participa 32 de echipe, 24 calificate din Turul 3 și opt formații care joacă acum în prima ligă, adică Politehnica Iaşi, SC Oțelul Galați, Dinamo (nou-promovate), UTA Arad, FC Hermannstadt, FC Botoşani, Universitatea Cluj și FC Voluntari (echipa situată pe locurile 3-7 în ediția trecută a play-out-ul primei ligi).

Meciurile din Play-off sunt stabilite în jurul datei de 30 august 2023. Sezonul trecut, Gloria a fost repartizată într-o grupă B, din care mai făceau parte Botoșani, Mioveni, Oțelul, FCSB și UTA Arad. Fără sistemul „fiecare cu fiecare”, buzoienii jucau doar cu Botoșani, UTA și Oțelul, reușind să obțină trei puncte, după două eșecuri acasă cu primele două și o victorie, în deplasare, la Galați. Din păcate pentru buzoieni, cele două întâlniri de pe teren propriu nu au beneficiat de cine știe ce rețetă, cheltuielile cu organizarea întrecând, cu certitudine, încasările.

Metalul va avea ocazia revanșei, cu Viitorul Ianca, primul meci cu brăilenii din campionat fiind programat în etapa a III-a, la Buzău. Partida este programată pe 9 septembrie. În prealabil, alb-albaștrii vor disputa două meciuri relativ ușoare, cu Șuțești și Limpeziș.