SCM Gloria Buzău, în play-outul Ligii 1 la futsal

• Informatica Timișoara – SCM Gloria 5-3 (2-1)

Aproape de finalul primului sezon în Liga 1, echipa de futsal a Gloriei se va bate pentru evitarea retrogradării. Formația buzoiană a încheiat pe locul 8 (din 10) sezonul re­gulat și va merge în turneul play-out, alături de Poli Iași, Bukovina Vicov și Clujana Cluj Napoca. În ultima etapă a sezonului regulat, la Timișoara, jucătorii Gloriei au fost învinși cu scorul de 3-5 de campioana en-titre, Informatica.

Patru dintre cele cinci goluri ale gazdelor le-a marcat Stojan Milovac. Scorul l-a deschis însă Marko Bogdanovic, în minutul 14. A urmat un gol al lui Milovac, iar la pauză s-a intrat cu 2-1, după un gol al buzoienilor înscris de Andrei Cârstea, cu mai puțin de două minute înainte de finalul primei reprize. În a doua jumătate a meciului, Milovac a marcat pentru 3-1, dar oaspeții s-au apropiat la 3-2 în minutul 29, prin același Cârstea. Zabar Kovacs a înscris în propria poartă, dar de la 3-3, Milovac a rezolvat jocul cu alte două goluri.

Gloria începe play-outul la Iași

Gloria va disputa primul meci din turneul play-out duminică seară, de la ora 20,00, pe terenul Politehnicii Iași. Iată programul celor șase etape:

• Etapa 1, 31 martie: Poli Iași – SCM Gloria Buzău
  • Etapa a 2-a, 3 aprilie: Bukovina Vicov – SCM Gloria Buzău
  • Etapa a 3-a, 6 aprilie: SCM Gloria Buzău – Clujana Cluj Napoca
  • Etapa a 4-a, 20 aprilie: SCM Gloria Buzău – Poli Iași
  • Etapa a 5-a, 26 aprilie: SCM Gloria Buzău – Bukovina Vicov
  • etapa a 6-a, 4 mai: Clujana Cluj Napoca – SCM Gloria Buzău

Pentru turneul play-off, cele șase formații au fost împărțite în două grupe și vor avea punctaj diferit, după cum urmează: