S-a încheiat Liga a 3-a. Metalul și Rm. Sărat, locul 4 la finalul unui campionat atipic

Liga a 3-a a ajuns la final, după un sezon atipic, adaptat pandemiei, cu un număr record de 100 de echipe prezente la start. Ultimele lupte urmează să se mai dea pentru promovare, după cele două faze de baraj, și pentru menținerea în acest eșalon, în condițiile în care FRF a stabilit ca nicio formație să nu mai retrogradeze direct. Pentru echipele buzoiene, sezonul 2020-2021 a însemnat clasări pe locul 4 și, pentru statistică, puncte luate echipelor care vor juca acum pentru promovarea în eșalonul secund.

STEAUA – METALUL 5-0 (4-0)

Metalul își asigurase locul 4 la finalul campionatului cu o etapă în urmă, atunci când trecuse pe sintetic cu 4-1 de Dinamo 2, în timp ce CS Tunari era învinsă de Steaua pe teren propriu. Așa că buzoienilor nu le rămăsese decât să iasă onorabil din scenă, dar misiunea era aproape imposibilă în ultimul meci, pe terenul Stelei. Din păcate, temerile s-au adeverit, iar Metalul, e adevărat, și cu multe absențe, a suferit o înfrângere grea, ,,militarii” rezolvând meciul până la pauză. Chipirliu, de două ori (20, 32), Huiban (27), Al. Zaharia (43) și Enceanu (82) au marcat golurile partidei din Ghencea.

CSM RM. SĂRAT – DACIA BRĂILA 2-1 (2-0)

CSM Rm. Sărat s-a despărțit de sezonul 2020-2021 în cel mai fericit mod cu putință. Râmnicenii au încheiat campionatul cu o victorie împotriva ocupantei locului 2, Dacia Brăila, formație care se pregătește de prima etapă a barajului pentru promovarea în Liga a 2-a. ,,Dubla” lui Marius Tigoianu din prima repriză (13, 42) a fost decisivă, chiar dacă brăilenii au marcat și ei după pauză un gol, insuficient însă pentru a strica satisfacția de final a băieților lui Tase Lăptoiu.

• B10: Minaur Baia Mare – Unirea Dej

Meciurile din etapa a doua a barajului de promovare în Liga a 2-a, 22 și 29 mai: