S-au aliniat astrele pentru Gloria

Etapă cu rezultate bune de tot, în economia promovării

Gloria și-a făcut treaba în avanpremiera etapei a 17-a, luând toate cele trei puncte pe teren propriu, cu Hunedoara. Buzoienii au știut să-și facă meciul ușor, deschizând scorul repede, prin Mihnea Rădulescu. La numai 3-4 minute distanță, se făcea 2 la 0, după golul lui Cristi Dumitru din penalty. La adăpostul celor două goluri, buzoienii s-au retras, n-au mai avut mari ocazii, dar nici oaspeții n-au reușit să pericliteze de multe ori poarta lui Greab. Spectatorii au răsuflat ușurați în minutul 45, după lovitura de cap a lui Lupu dintr-o poziție ideală, dar reținută de goalkeeperul gazdelor. În a doua repriză, hunedorenii au înscris repede, au dominat până aproape de final, însă n-au reușit să mai puncteze.

Gloria Buzău a devenit a treia echipă care a învins Corvinul în acest sezon, după Viitorul Pandurii (2-1 la Târgu Jiu) și CS Mioveni (2-0 la Hunedoara). Totodată, trupa din Crâng a rupt seria de opt rezultate pozitive a hunedorenilor.

Dincolo de scorul final, jocul Gloriei, mult mai dinamic decât în toamnă, a mulțumit, în ciuda mentalității defensive din partea a doua, aspect admis inclusiv  de Andrei Prepeliță: „Nu mi-a plăcut că în a doua repriză ne-am retras. Asta le-am spus și acum, în vestiar, că am intrat de parcă așteptam să ne dea gol. Probabil și jucătorii sunt apăsați de acest prim obiectiv pe care îl avem, accederea în play-off. Sunt jucători cu personalitate, jucători care au state vechi la Liga 1. Am schimbat lotul foarte mult în această iarnă și ne dorim să facem meciuri bune și să ne îndeplinim obiectivul”.

Buzăul urca vineri seară până pe locul 4, urmând să aștepte meciurile rivalelor. Din fericire, peste week-end aproape toate rezultatele au fost în favoarea Gloriei. Mioveniul a pierdut cu Șelimbăr, liderul detașat făcându-și datoria, astfel că argeșenii rămân pe 5, acolo unde alunecaseră încă de vineri seară.

O altă surpriză s-a consemnat sâmbătă, atunci când Unirea a pierdut acasă cu Csikszereda. Ialomițenii lui Adi Mihalcea devin, dintr-o dată, o țintă pentru Gloria, întrucât cele două echipe mai sunt despărțite de doar trei puncte. Îmbucurător, Csikszereda, echipa de pe 7, va juca etapa viitoare cu Ceahlăul, clasată acum pe 6, iar orice rezultat le va fi favorabil băieților din Crâng.

Nu trebuie neglijat nici pasul greșit al reșițenilor în deplasarea de la Slatina, rezultat care poate afecta moralul trupei lui Flavius Stoican.  Conjunctură de care poate profita Gloria în etapa următoare. În cazul unui rezultat bun, buzoienii se vor vedea cu biletele de play-off în buzunar.