Revine optimismul la HC Buzău!

• HC Buzău – CSM Bacău 28-26 (15-12)

HC Buzău ţine cu dinţii de menţinerea în Liga Naţională, un obiectiv care risca să se compromită şi mai mult în cazul unui nou eşec în meciul de duminică seară, de la Sala Sporturilor, cu CSM Bacău. Înfrângerea de la Focşani din debutul sezonului, absenţele din lot cauzate de accidentări şi cu alţi jucători incomplet refăcuţi nu erau cele mai bune premise înaintea meciului cu Bacău, o formaţie, de asemenea în suferinţă ce venea la Buzău după cinci înfrângeri consecutive, ultima, pe teren propriu, chiar în faţa ,,lanternei”, CSM Reşiţa.

Oaspeţii au început mai bine partida şi au avut iniţiativa în primele 10 minute, după care buzoienii şi-au revenit şi s-au instalat la conducere, cu unul sau două goluri avans. La final de repriză, avantajul a fost chiar de 3 goluri, 15-12. Deşi a condus în permanenţă, având însă şi o evoluţie oscilantă, cu 4 goluri avantaj, dar şi cu unul singur, HC Buzău nu s-a pierdut cu firea şi a gestionat foarte bine finalul, care a consfinţit o victorie echitabilă şi 3 puncte cu care elevii lui Eliodor Voica mai îndulcesc amarul acestui sezon mult sub aşteptări.

Următoarea partidă a handbaliştilor buzoieni este programată joi seară, la Vaslui.

Marcatori HC Buzău: Shahoo Nosrati – 7 goluri, Andrei Grasu – 5 goluri, Zamfir Dumitrana – 4 goluri, Liviu Mironescu – 4 goluri, Petru Stroe – 3 goluri, Florin Chircă – 2 goluri, George Alexandru – 2 goluri, Alex Tălmaciu – 1 gol